Dodany: 30.06.2012 12:54|Autor: kliva

Czerwcowinki 2012

Okropna pogoda jak na rozpoczęcie wakacji. Cóż, oznacza to tylko więcej książek przeczytanych w lipcu. Ale skupmy się jeszcze na kończącym się misiącu.

1. Maskarada (Pratchett Terry) 5,5
To jest książka po którą sięgnęłam, bo wiedziałam, że będzie dobra. Nie zawiodłam się. Iście Prattchetowski smaczek. Nawiązanie (luźne, oj bardzo) do Upiora w Operze (notabene, najlepszego musicalu) dodało do tego jeszcze szczypty przyprawy. Zdecydowanie polecam, a już szczególnie tym, którzy znają i Pratchetta i Upiora. Zabójcze połączenie.

2. Alchemik (Coelho Paulo) 4.0
Mając aspirację, by przeczytać wszystkie książki na top liście, nie mogło się obyć bez tej. Ktoś w recenzji zamieścił zdanie, że Cohela można "albo bezgranicznie kochać, albo szczerze nienawidzić". Zupełnie się nie zgadzam, bo ta książka była idealnie... nijaka. Historia o podróżowaniu i poszukiwaniu szczęcia + kilka znanych banałów otoczonych ładnym słownictwem. Idealna jako czytadło do pociągu, ale nic poza tym. Podziwiam za to czytelników, którzy odnaleźli w niej sens życia.

3. Ludzie bezdomni (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) 4.0
Zrażona poprzednią pozycją autora, z którą miałam (nie)przyjemność (mam na myśli Syzyfowe prace), podchodziłam do Ludzi z ogromną niechęcią. Jakież było moje zdziwienie, kiedy historia okazała się całkiem znośna, a styl do przełknięcia. Podejrzanie łatwo czytało mi się tą lekturę, ale co się odwlecze to nie uciecze - rozczarowanie przyszło na koniec. Może jestem płytka i nie rozumiem niektórych wartości, ale od skończenia książki zachodzę w głowę, w czym by mu ta Joanna przeszkadzała. Rozumna jest, mogłaby nawet pomóc. Ale to by było za proste. Judym został wykreowany na tak mało wiarygodnego i inteligentnego bohatera właśnie przez ten ostatni rozdział. Jednak nie moja rzecz,zmieniać zakończenie, więc pozostaje mi tylko mruczenie pod nosem: "Co za kretyn!"

4. To, co ukryte (Lippman Laura) 5.0
Bardzo miła odskocznia od poważnego tematu bezdomności. Chociaż morderstwo niemowlaka na pewno śmieszne nie jest. Zainrygowała mnie tutaj okładka - lalka Barbie z powykręcanymi rękoma- oraz prolog, który wprowadza nas w klimat opowieści. Ciekawa intryga, a w dodatku dość mocne zaskoczenie pod koniec. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Dobry kryminalik na niedzielne popołudnie.

5. Przebudzenie Śpiącej Królewny (Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne)) 3.0
Tak, spodziewałam się pornola. Myślałam jednak, że ponad 240 stron nie da się tak nieerotycznie opisywać wydarzenia. W dodatku był to pornol sado-masochistyczny, czego jak żyję, nigdy nie zrozumiem. Opisy niektórych kar były zdecydowanie obleśne i wulgarne, wiele razy chciałam przerwać czytanie. Dotrwałam do końca tylko dlatego, że ta czwartoplanowa fabuła miała nawet ciekawe wątki. No i oczywiście podczas długiej, nudnej podróży przeczytać można wszystko.

6. Zabójcza kolacja i inne zagadki medyczne (Edlow Jonathan A.) 5.0
Medyczna książka dla opornych. Miałam wrażenie, że zrozumiałby ją nawet mój zagrożony z biologii brat. Gość ma niedrożność jelita cieńkiego? Wyjaśnienie na stronę co to jest jelito cieńkie. Trochę męczące dla kogoś obeznanego, jednak mimo wszystko autor znalazł i opisał ciekawe przypadki. Najbardziej niewiarygodnym wydał mi się Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Mało, mało, mało. Głównie z powodu ostatecznych dociągnięć ocen na najwyższe. Spokojna jestem, jednak - nadchodzi długo oczekiwany lipiec, miesiąc wymarzony do czytania.

Użytkownik: Pingwinek 29.07.2012 16:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Okropna pogoda jak na roz... | kliva
Nawiązując do "Ludzi bezdomnych" - ja zadaję sobie to samo pytanie: w czym by mu ta Joanna przeszkadzała? Jakiś taki nadmuchany ten konflikt.
Użytkownik: kliva 29.07.2012 18:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Nawiązując do "Ludzi bezd... | Pingwinek
Najbardziej rozśmieszyło mnie, jak moja polonistka też nie umiała odpowiedzieć na to pytanie. A na moje pomruki "głupi, nie wiedział jak zakończyć" przyznała mi rację...