Dodany: 26.06.2012 08:47|Autor:

Książka: Łóżko
Whitehouse David (ur. 1981)
Notę wprowadził(a): agnesines

Co sprawia, że każdego ranka wstajemy z łóżka? I jak poradzić sobie w sytuacji, gdy pewnego dnia nie potrafimy znaleźć ani jednego powodu, by to zrobić?

Mal już w dzieciństwie zachowywał się inaczej niż rówieśnicy. W dniu swoich dwudziestych piątych urodzin kładzie się do łóżka i postanawia nigdy z niego nie wstawać. Brak ruchu w połączeniu z nadopiekuńczością matki i monstrualnym apetytem sprawiają, że Mal staje się najgrubszym człowiekiem świata. Wielu dopatruje się w jego postawie światopoglądowego manifestu. Czy słusznie?

Określone przez magazyn "The Bookseller" "doniosłym debiutem", "Łóżko" jest zjadliwie zabawną przypowieścią o moralności, otyłości, sławie, depresji i niedotrzymanych obietnicach dorosłości. Jedna z najbardziej śmiałych powieści ostatnich lat.

"Zadziwiająco pomysłowe opisy, genialne dowcipy. David Whitehouse jest bez wątpienia autorem, którego warto mieć na oku".
"New York Times"

"Mistrzowski debiut".
"Publishers Weekly"

"Najlepsza książka, jaką od wieków czytałem".
"The Guardian"

"Wspaniała, chwytająca za serce".
"San Francisco Chronicle"

"Zwodniczo lekka, zapadająca w pamięć".
"Boston Globe"

"Wstrząsająca, pomysłowa i urzekająco piękna".
"Esquire"

David Whitehouse jest cenionym brytyjskim dziennikarzem, odniósł też pierwsze sukcesy przy produkcji filmów krótkometrażowych. Jego debiutancka powieść "Łóżko" zdobyła nagrodę Tell Hell with Prizes w 2010 roku oraz nominację do Not the Booker Prize przyznawanej przez dziennik "The Guardian".

[Prószyński i S-ka, 2012]