Dodany: 21.05.2012 14:04|Autor: Luck Carpenter

Pan Błażej Siennicki bije wrogów Rzeczpospolitej


Jest to druga część trylogii Bogdana Królikowskiego o przygodach szlachcica i towarzysza pancernej chorągwi, pana Błażeja Siennickiego. Powieść ma formę staropolskiego diariusza. Narratorem jest tytułowy bohater. Opowiada on czytelnikowi o swoim życiu i przygodach wojennych.

Pierwsza część zakończona została zwycięstwem wojsk polskich pod Warką w kwietniu 1656 r. W drugiej części czytelnik jest świadkiem kolejnych sukcesów wojennych wojsk polskich. Pod koniec czerwca roku 1656 Polacy po ciężkich walkach zdobywają Warszawę. Cała środkowa Polska jest stopniowo oczyszczana z luterańskiego najeźdźcy. Ze zmiennym szczęściem oddziały polskie walczą w Wielkopolsce, lecz i tam Szwedzi stopniowo tracą wcześniejsze zdobycze. Jednakże zawzięty Karol X Gustaw nie rezygnuje. Jego sprzymierzeńcem staje się wiarołomny lennik Rzeczpospolitej z Prus Książęcych, czyli elektor Fryderyk Wilhelm. To sprawia, że sytuacja komplikuje się, a wojna, teraz już z dwoma najeźdźcami, przedłuża się. Lecz Polacy walczą ofiarnie i na ogół pomyślnie. Ponadto coraz więcej polskich stronników szwedzkiego monarchy opuszcza go, przechodząc ponownie do obozu Jana II Kazimierza. Krytyczny staje się rok 1657. Tym razem przeciw Państwu Polskiemu oprócz Szwedów i Brandenburczyków występują także książę siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy oraz Bogdan Chmielnicki z wiernymi mu Kozakami. Wydaje się, iż sytuacja Rzeczpospolitej Obojga Narodów jest beznadziejna. Lecz państwo polskie także zyskuje sojuszników. Kim oni są?

Ta część trylogii Królikowskiego kończy się wczesną jesienią 1657 roku. W jakiej sytuacji wówczas znajdzie się wtedy Rzeczpospolita Obojga Narodów? Siennicki nadal walczy w chorągwi pancernej pod dowództwem Stefana Czarnieckiego. Bierze udział w niemal wszystkich ważniejszych bitwach i potyczkach, a jego przeżycia i przygody stają się dla czytelnika okazją do poznania dziejów "potopu szwedzkiego" w opisywanym przez autora okresie.

"Błażeja Siennickiego przypadki wojenne osobliwsze" mają charakter historyczno-przygodowy. Cechuje je szybka, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcja. Mnóstwo w nich opisów bitew, walk, burzliwych przygód. Powieść trzyma czytelnika w napięciu, nie pozwalając mu oderwać się od lektury. Jest także doskonałą lekturą uzupełniającą do poznania historii ojczystego kraju. Wydarzenia pokazane są z perspektywy tytułowego bohatera - w chorągwi pancernej walczącego ze szwedzkim najeźdźcą. Czytelnik obserwuje życie codzienne wojska polskiego oraz walki żołnierzy wojsk koronnych ze Szwedami, poznaje także obyczajowość szlachecką w okresie, który obejmuje akcja powieści - a informacje te uzyskuje bezpośrednio od świadka i uczestnika opisywanych wydarzeń. Bez przesady można powiedzieć, iż utwór stanowi literacką mozaikę społeczno-obyczajowo-wojskową Rzeczpospolitej Obojga Narodów w połowie XVII wieku. Ponadto charakteryzuje się on barwnym językiem staropolskim, właściwym opisywanej epoce. Jest to dodatkowy atut tej jakże pasjonującej książki. Wielbiciele historii dziejów staropolskich i polskiej powieści historycznej na pewno nie będą zawiedzeni.

Serdecznie zapraszam do lektury powieści o niezwykłych przygodach pana Błażeja Siennickiego.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1023
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: