Dodany: 05.08.2007 12:10|Autor: chie

Książka: Pasja życia
Stone Irving

Pasja

Każdy z nas słyszał o van Goghu jako o malarzu, który stworzył "Słoneczniki", obciął sobie ucho i nie został doceniony za życia. Nigdy specjalnie się nim nie interesowałam. Po prostu był. Irving Stone pokazuje nam różne oblicza słynnego dziś Vincenta. Jego rozterki i niepewność, gdy nie wiedział, kim chce być i co chce osiągnąć; jego złość, gdy nie wszystko szło tak, jak powinno; jego potrzeba kochania i bycia kochanym.

Dużo czasu poświęcił na poszukiwanie swojej drogi życiowej, a wszystkiemu, co robił, oddawał się z prawdziwą pasją. Gdy ją w końcu odnalazł, nie został zaakceptowany przez rodaków. Uważam, że walka, którą prowadził z otoczeniem, by uznało jego zajęcie za godne i przestało uważać go za obiboka i lenia, jest fascynująca. Ciągle natykał się na przeszkody: niezadowolenie ojca, nieudane miłostki, niemożność utrzymywania samego siebie i w związku z tym nieustanne życie na koszt brata, a także krytyka ze strony uznanych malarzy.

Tytuł książki jest bardzo trafiony. Malarstwo dla Vincenta van Gogha było prawdziwą pasją życia. Warto w trakcie czytania stopniowo zapoznawać się z poszczególnymi obrazami van Gogha, o których jest mowa.

"Pasja życia" jest dobrą reklamą dla Stone'a. Zachęca do sięgnięcia po inne tytuły tego znakomitego pisarza.

Użytkownik: annmarie 06.08.2007 20:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy z nas słyszał o van... | chie
Zaczynając czytać tę książkę, również niewiele wiedziałam o van Goghu. Z jego obrazów znałam te ze słonecznikami i kilka innych. Jednak Irving Stone sprawił, że bardzo polubiłam malarstwo van Gogha oraz zafascynowało mnie jego życie. Książka naprawdę mi się podobała.
Z innych książek Stone'a czytałam jeszcze "Udrękę i ekstazę" o Michale Aniele, która, według mnie, jest jeszcze ciekawsza.
Użytkownik: melissa 10.10.2011 10:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczynając czytać tę ksią... | annmarie
Ja również uważam, że "Udręka" jest ciekawsza i na pewno bardziej dojrzała, co też nie dziwi, biorąc pod uwagę, że "Pasja życia" była pierwszą książką I. Stona.
Najbardziej mnie wzruszyła miłość braterska. Trudno uwierzyć, ale nie jest ona żadną fikcją literacką, gdyż zostało po braciach van Gogh 800 listów. Taka miłość niemal się nie zdarza. Taka miłość przywraca wiarę w człowieka. I ta miłość położyła van Gogh'ów niemal jednocześnie do grobu. Niesamowita historia, rzeczywistość naprawdę warta klasyki literackiej. Stone dobrze się z tego zadania wywiązał.