Dodany: 18.05.2012 16:08|Autor: Zoana

Maj 2012

14. Chilijski nokturn (Bolaño Roberto) - 2

Wymęczyłam się niemiłosiernie. Ta książka to gorączkowa auto-spowiedź umierającego chilijskiego księdza, poety i krytyka literackiego. Spowiedź chaotyczna, bezładna, przeskakująca z tematu na temat, z licznymi dygresjami i niedopowiedzeniami. Jeden wielki miszmasz: trochę o komunizmie, trochę o literaturze i poezji, trochę o kościele katolickim, trochę tego, trochę tamtego. Nie wiem, co autor chciał przekazać i po co ta książka w ogóle powstała. Jako że mam zwyczaj czytać wszystko od deski do deski, dotrwałam i w nagrodę zostałam uraczona na koniec błyskotliwą puentą, cytuję: "A potem rozpęta się nawałnica gówna".

Jeszcze słówko o kwestii, że się tak wyrażę - technicznej. Książka to 132 strony zwartego tekstu bez podziału na rozdziały, bez podziału na akapity, bez wyróżnionych dialogów, bez jakiegokolwiek punktu zaczepienia dla oczu, za to ze zdaniami wielokrotnie złożonymi ciągnącymi się niekiedy przez kilka stronic. Znowu nie wiem, co autor chciał osiągnąć stosując taki zabieg. Podejrzewam, że to miał być zamach na oczy i zdrowie psychiczne czytelnika. Nie polecam.

15. Dożywocie (Kisiel Marta) - 5,5

Rewelacja! Dawno nie uśmiałam się tak nad książką. Jest świetnie napisana, z ogromną dozą humoru, genialnymi dialogami ("Ręce do góry, alleluja!") i przecudownymi bohaterami, wiecznie wpadającymi w tarapaty. Z miejsca zakochałam się w permanentnie zasmarkanym Lichu w bamboszkach, pradawnym stworze z odmętów zła (któremu na szczęście gotowanie wychodzi o wiele lepiej od siania zagłady), utopcach, Zmorze, różowym króliku... Najbardziej jednak urzekł mnie duch podwójnego samobójcy, nieszczęsnego panicza Szczęsnego, ze skłonnością do przesadnej egzaltacji i jesienno-zimowo-wiosennej depresji.

Same zalety, życzyłabym sobie i innym tylko takich dobrych książek. Szkoda, że nie ma kontynuacji.

16. Żona mormona: Druga z dziesięciu żon, matka trzynaściorga dzieci (Spencer Irene) - 4,5

Wstrząsająca historia kobiety wychowanej w społeczności mormońskiej, w rodzinie poligamicznej, a później żyjącej także w poligamicznym małżeństwie. Została drugą z dziesięciu żon jednego mężczyzny, urodziła mu trzynaścioro dzieci i zaadoptowała czternaste. W autobiografii opisuje swoje życie w USA, Meksyku i Nikaragui - w skrajnej nędzy, ścisku, bez przysłowiowego swojego kawałka podłogi, z dala od cywilizacji, bez prądu i bieżącej wody. Pisze o swojej samotności i wyobcowaniu, o braku miłości, czułości i wsparcia ze strony męża, który czas i uczucia musiał dzielić pomiędzy wszystkie żony, dzieci i jeszcze jakoś utrzymać całą tę gromadę. Autorka obnaża tragiczną prawdę o wielożeństwie, pokazuje, do czego prowadzi religijny fanatyzm, opowiada o swojej drodze od poligamii do monogamii oraz o tym, jak odnalazła Boga.

Książka jak na debiut literacki została napisana całkiem porządnie, może nie w szczególnie wyszukany sposób, ale i nie drażniąco prosty; powiedziałabym: naturalny. Jest przy tym bardzo poruszająca i dramatyczna - tak jak życie Irene Spencer - ale jednocześnie pełna otuchy i nadziei. Autorka nikogo nie osądza, niezwykle ciepło wyraża się o ludziach, z którymi zetknął ją los, nawet o swoim mężu i pozostałych "siostrzanych żonach". Krytykuje życie w poligamii i samą ideę wielożeństwa, ale nie poszczególne osoby. Polecam.

17. Człowiek z dwóch czasów (Shaw Bob (właśc. Shaw Robert)) - 4,5

Powieść fantastyczno-naukowa o człowieku posiadającym pewną niezwykłą umiejętność - zdolność do podróżowania w czasie. Kiedy jego żona zostaje napadnięta i zamordowana, postanawia udoskonalić tę umiejętność i zapobiec tragedii. Niestety nie przewidział skutków ubocznych wprowadzenia w życie swojego planu, z zagładą wszechświata włącznie...

Książkę szybko i przyjemnie się czyta, jest dobrze napisana, w całkiem ciekawy sposób wyjaśnia umiejętność głównego bohatera. Choć przeskoków w czasie jest kilka, czytelnik na pewno się nie pogubi (różnie to bywa z tymi podróżami w czasie), wszystko jest jasno i klarownie opisane. Bez rewelacji, ale w sam raz na jedno popołudnie.

_________________________________​________________​​​​_​