Dodany: 16.05.2012 16:58|Autor: limonkaie

Podróż w towarzystwie elfa i człowieka

Wstyd się przyznać, ale zanim kupiłam tę książkę, bardzo długo się zastanawiałam. Czytałam fragmenty udostępnione przez Fabrykę Słów oraz wszystkie recenzje, jakie tylko udało mi się znaleźć w Internecie i wciąż miałam obawy, że nieźle zapowiadająca się fabuła zostanie zniszczona przez "niezjadliwy" dla mnie styl autorki albo jeszcze bardziej niestrawnych bohaterów. Już bardziej mylić się nie mogłam!

Gdy tylko przeczytałam pierwszych kilka stron, już wiedziałam, że Eleonora Ratkiewicz zostanie jedną z moich ulubionych autorek fantasy. Jej książek się nie czyta, jej książki zabierają czytelnika w podróż, a nam pozostaje już tylko rozkoszowanie się każdym słowem. Pani Ratkiewicz ma niesamowicie ciepły i lekki styl, okraszony szczyptą humoru, potrafi też stworzyć wyrazistych i dających się lubić bohaterów. Myślę, że nie bez znaczenia jest również doskonałe tłumaczenie Ewy Białołęckiej, która sama jest rewelacyjną pisarką.

Książka "Tae ekkejr!" jest powieścią drogi. Główni bohaterowie, książę Lermett oraz elf Enneari, poznają się w dramatycznych okolicznościach, kiedy to Lermett ratuje życie Enneariemu, a następnie razem wyruszają w podróż. W drodze przeżywają wiele przygód, ale najważniejsze jest to, że się zaprzyjaźniają. Zanim to jednak nastąpi, jesteśmy świadkami wielu nieporozumień wynikających z różnic kulturowych oraz strachu przed urażeniem drugiej strony (elf martwi się aby nie dotknąć subtelnej i delikatnej istoty, jaką, jak wiadomo, jest człowiek; człowiek zaś martwi się, czy nie wyjdzie na głupca w oczach doświadczonego i tajemniczego elfa, bo w końcu wszystkie elfy są majestatyczne i tajemnicze, prawa?:)), co prowadzi do niedomówień i często zabawnych sytuacji. Autorka dużo czasu poświęca na opisywanie przemyśleń bohaterów oraz wyjaśnianie pobudek ich działań, co niektórym może wydawać się nużące. Ja uważam, że robi to tak bezpretensjonalnie i z humorem, iż jest to tylko kolejna zaleta.

"Tae ekkejr!" to zupełnie świeże spojrzenie na relację człowiek - elf, co jest największą zaletą tej powieści. Jeśli dodamy do tego świetne postacie, inteligentne dialogi, intrygę mającą na celu przejęcie władzy w królestwie, oraz styl autorki, w efekcie otrzymujemy naprawdę świetną i niebanalną powieść fantasy.