Dodany: 25.04.2012 11:38|Autor:

Książka: Koniec teorii
Eagleton Terry
Notę wprowadził(a): Eida

Ogłosiliśmy już śmierć Boga, człowieka, podmiotu i autora  –  czy nadszedł też czas na ogłoszenie śmierci teorii? Czy po postmodernizmie, postkolonializmie, poststrukturalizmie żyjemy w epoce postteoretycznej? Terry Eagleton odpowiada: "Nie możemy być nigdy »po teorii«, ponieważ nie istnieje refleksyjne ludzkie życie bez niej".

"Koniec teorii" to polemika ze współczesną fantazją o niezależnym, kierowanym wolą mocy podmiocie. Jest to też próba opisu świata globalnego kapitalizmu i "wojny z terrorem", w którym postęp ciągle oznacza przede wszystkim postęp technik panowania i wyzysku. Eagleton przystępuje do tego poważnego zadania z lekkością felietonisty, swadą gawędziarza i pasją zaangażowanego intelektualisty.

Brytyjski profesor rozprawia się z ograniczeniami współczesnej myśli, krążącej ciągle jałowo wokół problemów "klasy, rasy i genderu". Sięga po Arystotelesa i Marksa, Freuda i św. Augustyna. Upomina się o wspólnotowy wymiar ludzkiej egzystencji. I o miłość. Miłość stawia ponad autonomię, Jezusa  –  ponad Fausta, dobre życie we wspólnocie  –  ponad wolę mocy. Łącząc Marksa z Grekami, socjalizm z chrześcijaństwem, Eagleton stawia nas wszystkich przed fascynującym wyzwaniem. Nie tylko intelektualnym.

Terry Eagleton (1943) - wybitny brytyjski filozof, krytyk literacki i teoretyk literatury, profesor w Lancaster University. W swojej refleksji łączy inspiracje marksistowskie i katolickie. W młodości aktywny w lewicowym ruchu świeckich katolików, współpracownik dominikańskiego pisma "Slant". Nieprzejednany krytyk Jana Pawła II, którego nazwał "największą katastrofą dla chrześcijaństwa od czasów Darwina". Publicysta "Guardiana", znany z ostrych, kontrowersyjnych sądów - podczas mistrzostw świata 2010 napisał felieton domagający się zakazu piłki nożnej jako nowoczesnego "opium dla mas". Do jego najbardziej znanych prac należą: "Marxism and Literary Criticism" (1976), "Literary Theory: An Introduction" (1983), "The Ideology of the Aesthetic" (1990), ostatnio wydał "Why Marx Was Right" (2011). Po polsku ukazały się m.in. "Iluzje postmodernizmu" i "Święty terror".

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012]