Dodany: 16.04.2012 12:11|Autor:

Książka: Człowiek spod Arnhem
Kordas Kazimierz
Notę wprowadził(a): margines

Kazimierz Kordas urodził się w 1926 roku w Karłowicach na Polesiu. W latach 1940-1942 w Związku Radzieckim. W latach 1942-1947 żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik bitwy pod Arnhem. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w szkolnictwie. W roku 1955 debiutował na łamach prasy jako prozaik. W 1959 roku wydał powieść "Człowiek spod Arnhem", a następnie zostały opublikowane dalsze książki K. Kordasa: "Rozliczenie". Opowiadania (1970), "Zmaganie". Powieść (1972), "Zbój". Książka dla dzieci (1974), "Boka". Książka dla dzieci (1974), "I jeden z nas". Opowiadania (1980). Ponadto jest K. Kordas autorem kilkunastu słuchowisk radiowych, m.in. słuchowiska pt. "Ostateczność", a także nie emitowanej sztuki TV pt. "Przesłuchamy".

"Człowiek spod Arnhem" jest opowieścią o losach grupy żołnierzy z I Polskiej Brygady Spadochronowej walczących w tragicznie zakończonej operacji powietrznodesantowej pod Arnhem we wrześniu 1944 roku. Zainteresowania autora, choć nie pomija on relacji z dramatycznego przebiegu bitwy, kierują się przede wszystkim ku przeżyciom i postawom ludzi, którym przyszło toczyć śmiertelny bój z przeważającymi siłami wroga.

[Wydawnictwo Literackie, 1959]