Dodany: 09.04.2012 11:04|Autor:

Książka: Droga utraconej niewinności
Mam Somaly, Marshall Ruth
Notę wprowadził(a): BATON82

"Droga utraconej niewinności" to historia kambodżańskiej aktywistki, Somaly Mam. Mam przyszła na świat w burzliwych czasach niepokojów politycznych, po których nastąpił okres krwawego reżimu Czerwonych Khmerów. Wychowując się bez rodziców, w leśnej głuszy, pośród plemienia Phnong, żyła z dnia na dzień, śpiąc gdzie popadnie i jedząc to, co sama znalazła. Kiedy w wiosce pojawił się mężczyzna zwany Dziadkiem, dziewczynka liczyła, że jej życie się odmieni. Nie wiedziała jednak, jak dramatyczne będą te zmiany.

Traktowana jak niewolnica, bita i poniżana, została zmuszona do małżeństwa z brutalnym mężczyzną, a następnie sprzedana do domu publicznego - miejsca, które odarło ją z godności, wyprało z uczuć i niemal pozbawiło życia. Była jedną z niewielu dziewcząt, którym udało się uciec i odmienić swoje życie. W dużej mierze zawdzięcza to przypadkowym ludziom, którzy okazali jej serce i współczucie. Somaly Mam nie zapomniała jednak o swojej dramatycznej przeszłości i stworzyła organizację charytatywną, której celem jest niesienie pomocy kobietom, a przede wszystkim dziewczynkom, które są sprzedawane do domów publicznych i traktowane jak seksualne niewolnice.

[Albatros, 2012]