Dodany: 08.04.2012 21:52|Autor: Morticia

Kim jest mistrz? Oto jest pytanie

Kto zabił? Kto zabija nadal? Jaki ma motyw? Kto będzie następny? Kim jest Twardowska? Czego chce od mistrza? Jaki ma plan? Do czego zmierza duża redaktorka? O jaki program chodzi? Gdzie jest mistrz?

Takie pytania powinny nasuwać się potencjalnemu czytelnikowi tego kryminału, zwanego także trzymającą w napięciu historią. A nawet jeśli nie trzymającą w napięciu, to chociażby pobudzającą czytelnika do jakiegokolwiek wzmożonego wysiłku umysłowego, zmierzającego do hipotetycznego rozwiązania zagadki... A dla mnie najbardziej intrygujące w całej książce było pytanie: Kim jest Mistrz? Osadzałam go w kręgach artystycznych Krakowa, wstawiałam w szeregi kultowych zespołów muzycznych, widziałam wśród niegdysiejszych elit. Od pisarza, poprzez muzyka, do poety i artysty malarza. – Upadek moralny współczesnego świata spowodował kompletną degrengoladę tego, na wskroś wrażliwego, artysty – tak myślałam.

Jakoś nie przyszło mi do głowy, aby zagłębić się w proroczy opis na okładce... I przyznaję, tak skoncentrowałam się na szczególe, że uciekł mi gdzieś i spóźnił się trochę zachwyt nad kunsztem literackim Świetlickiego; lekkością pióra, trafną ironią i mistrzostwem w postrzeganiu i opisywaniu współczesnej rzeczywistości.

Wobec czego za podsumowanie niech posłuży nam parafraza opisu z okładki:

„Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji [str. 167], przekonujących rysów psychologicznych [str. 61], wyrazistych postaci [str. 1], znakomitych obserwacji socjologicznych [str. 95], wstrząsających scen erotycznych [str. 146], całkowicie nieprzewidywalna [str. 181], trzymająca w napięciu [str. 103 i następne]”oraz wciągająca i intrygująca (od str. 139) „powieść Marcina Świetlickiego »Dwanaście«”*.

* Marcin Świetlicki, „Dwanaście”, wyd. EMG, 2006; tekst z okładki.