Dodany: 04.04.2012 21:10|Autor:

Książka: Rok potopu
Atwood Margaret
Notę wprowadził(a): Eida

Kiedy wreszcie nadejdzie ten rok, Rok Potopu, świat trzeba będzie zacząć budować od nowa. Toby i Ren przetrwały zagładę przez przypadek. Reszta zniknęła z powierzchni ziemi.

Nie ma już religijnych organizacji, skorumpowanej tajnej policji, modyfikacji genetycznych, środków chemicznych ani niezdrowej żywności.

Ten Potop nie obmywa z grzechów, ale niszczy. Zawsze jednak pozostaje coś, co warto chronić za wszelką cenę.

Antyglobalistyczna, drapieżna, prorocza, obnażająca patologie systemów, wieszcząca wielką zagładę i wreszcie ochraniająca to, co najcenniejsze - oto nowa powieść jednej z największych współczesnych pisarek świata. I zaledwie początek niezwykłej podróży w przyszłość, na którą wciąż jeszcze mamy wpływ.

Margaret Atwood (ur. 1939) jest jedną z najwybitniejszych współczesnych pisarek kanadyjskich. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody Bookera za rok 2000, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Autorka m.in. "Moralnego nieładu" i "Opowieści podręcznej". Utwory Atwood przełożono na ponad trzydzieści języków.

"Atwood przewyższyła kunsztem Orwella... Wybitna i odważna powieść".
"The New Yorker"

Seria Proza nadaje rytm współczesnej literaturze.

Centra i peryferia. Realizm i fantazja. Rewolucje i wyciszenia. Przedstawiamy dzieła wyróżnione prestiżowymi nagrodami i przełomowe debiuty. Książki, które intrygują, uwodzą, skłaniają do myślenia. Dzieła, które stworzą literacki kanon.

[Znak, 2010]

Użytkownik: reniferze 08.08.2019 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy wreszcie nadejdzie ... | Eida
I znowu mam taki niepokój po lekturze.. dziwna, dziwna książka. Początkowo miałam trudności z czytaniem, byłam dość zagubiona, chwilami nawet podenerwowana. Ale z czasem się wciągnęłam i jakoś objęłam całość. Atwood stworzyła niezwykły, logiczny, spójny świat, prowokujący do refleksji, choć wymagający skupienia.

W mojej ocenie "Rok potopu" powinien być pierwszym tomem, przed Oryks i Derkacz (Atwood Margaret) , bo wiele wyjaśnia, daje solidne podstawy do zrozumienia całej historii.