Dodany: 24.07.2007 01:18|Autor:

Książka: Leśna Drużyna
Mrówczyński Bolesław
Notę wprowadził(a): Ysobeth nha Ana

"Pamiętacie mazurskie obozy w 550 rocznicę bitwy pod Grunwaldem? Niejeden z nas przecież był ich uczestnikiem i pamięta dobrze tamto lato.

Właśnie tam, na grunwaldzkich obozach, rozpoczyna się akcja tej pasjonującej i obfitującej w niecodzienne przygody powieści. Z Mazur wraz z bohaterami - mazurską Leśną Drużyną - przenosimy się szlakiem wędrownego obozu harcerskiego na Opolszczyznę - ziemię, która po stuleciach wróciła do Macierzy. I tutaj dopiero rozpoczyna się to, co nazywamy wielką przygodą...".

Oto fragment jednej z licznych recenzji ("Gazeta Pomorska", 26.IV.1962) o książce Bolesława Mrówczyńskiego "Leśna Drużyna", której drugie wydanie oddajemy w ręce czytelnika.

Centralną osią akcji jest walka, którą podjęli harcerze z propagandą niemiecką, nakłaniającą Ślązaków do wyjazdu do NRF. Wobec nieustępliwej postawy Leśnej Drużyny zakusy te kończą się fiaskiem.

Książka Mrówczyńskiego stanowi nie tylko atrakcyjną lekturę rozrywkową dla młodzieży, ale daje równocześnie pożyteczną lekcję historii.

[Tekst z obwoluty]

[Wydawnictwo "Śląsk", 1965]