Dodany: 21.07.2007 02:57|Autor:

Książka: Dziennik 1935–1944
Sebastian Mihail
Notę wprowadził(a): ecriture

1 osoba poleca ten tekst.

z okładki


"Dziennik 1935-1944" jest unikalnym zapisem ewolucji postaw inteligencji narodowej, która - będąc dobrze wykształconą i żądną duchowej przemiany - niepostrzeżenie ulega "skażeniu ideologicznemu". W Rumunii lat 30. i 40. oznacza to przyzwolenie dla rządów autorytarnych, faszystowskiej ideologii, antysemityzmu i religijnego fanatyzmu. Eugène Ionesco, świadek naoczny epoki, nazwał ten proces "nosorożyzacją" i z przerażeniem obserwował, jak wielu mu ­ulega, w tym jego bliscy znajomi: Eliade, Cioran, Noica...

Był wśród nich jednak człowiek, który stoczył prawdziwą ­walkę ze "skażeniem ideologicznym" - słaby fizycznie i nieśmiały ­Joseph Hechter, znany pod literackim pseudonimem Mihail Sebastian. ­Swoją tożsamość "Żyda dunajskiego" określał krótko: "Nie jestem poplecz­nikiem, lecz wiecznym dysydentem. Ufam jednostce jedynie...".

Zginął tragicznie w wypadku, uderzony śmiertelnie przez ciężarówkę Armii Czerwonej, która pod koniec sierpnia 1944 roku zwycięsko wkroczyła do Bukaresztu. Pozostawił po sobie dziewięć zeszytów ­intymnych notatek, nie przeznaczonych do publikacji, dających autentyczne świadectwo pogłębiającej się samotności, izolacji i absolutnej odmien­ności człowieka, któremu pisanie dziennika pomaga przetrwać zniewolenie, poniżenie i upadek świata, w który wierzył, i który kochał.

Krzysztof Czyżewski


Wszystko, co [Sebastian] napisał prozą mogłoby wyjść spod pióra Czechowa - ta sama oszczędność, szczerość i subtelność obserwacji.

Arthur Miller


Po przeczytaniu "Dziennika" nie można pozostać tym, kim się było. Problem żydowski staje się twoim własnym. Ogromne poczucie wstydu rozpościera się nad całym okresem kultury narodowej i historii, a jego cień kładzie się również na tobie.

Vasile Popovici

[Pogranicze, 2006]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 998
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: jolietjakeblues 18.10.2021 11:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Dziennik 1935-1944" jest... | ecriture
Mihail Sebastian urodził się 18 października 1907 r. w rumuńskim porcie Braiła nad Dunajem jako Josef Hechter. Pisarz, krytyk literacki i tłumacz.

Ukończył prawo i filozofię na uniwersytecie w Bukareszcie. Pracował jako sekretarz w kancelarii adwokackiej. Współpracował z pismem literacko-politycznym "Cuvântul".

Autor powieści: "Fragmente dintr-un carnet gasit" (Fragmenty znalezionego notesu, 1932), "Femei" (Kobiety), "De douţ mii de ani..." (Od dwóch tysięcy lat..., 1934), "Poiana cu salcâmi" (Miasto z akacjami, 1935), "Accidentul" (Wypadek, 1940); eseju "Cum am devenit huligan" (Jak zostałem chuliganem, 1935); oraz dramatów: "Jocul de-a vacanţa" (Zabawa w wakacje, 1939), "Steaua fără numer" (Bezimienna gwiazda, 1942), "Ultima oră" (Ostatnia godzina), "Insula" (nieukończony).
"Dziennik 1935-1944" został opublikowany po raz pierwszy w Rumunii przez wydawnictwo Humanitas w 1996 r.

Zginął w wypadku samochodowym w Bukareszcie 29 maja 1945 r.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: