Dodany: 07.03.2012 18:43|Autor:

Książka: Lalki w ogniu: Opowieści z Indii
Wilk Paulina
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

W Indiach nad głowami głodujących przelatują odrzutowce. Wokół ekskluzywnych apartamentów bezdomni gotują na żywym ogniu. Za baśniowymi weselami stoi biznes matrymonialny, a bóstwa są zakładnikami religijnych korporacji. Nawet najbogatsi walczą z brudem, ciasnotą, korupcją, a wśród rytualnych tabu poruszają się jak po polu minowym. Indie są najludniejszą demokracją świata, wielkim źródłem siły roboczej, centrum usług komputerowych i duchowej turystyki. Z kraju żebraków i trędowatych zmieniły się w symbol azjatyckiego boomu.

Paulina Wilk, dziennikarka, autorka reportaży publikowanych w "Rzeczpospolitej", prowadzi na zaplecze tego sukcesu. W tekstach napisanych po wielu podróżach do Indii pokazuje ludzi zajętych przetrwaniem i zmagających się z rygorami tradycji. Zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc.

Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy przyziemne i intymne. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek? Jak pójść na randkę, gdy za miłość grozi śmierć? Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej?

"Lalki w ogniu" to portret kraju, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a dziewczynki znikają bez wieści. Kto tam zajrzy, zobaczy wszystko. Więcej, niżby chciał.

"Nie mogłam się oderwać - żałuję, że skończyłam!"
Martyna Wojciechowska, podróżniczka, redaktor naczelna "National Geographic"

"Świetnie napisana, wciągająca i mądra książka o obcowaniu z Indiami, które niczego nie ukrywają - odsłaniają całe piękno i nędzę istnienia. Paulina Wilk znakomicie wciela się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej przewodniczki".
Wojciech Jagielski, pisarz, publicysta "Gazety Wyborczej"

[Wydawnictwo Carta Blanca, 2011]

Użytkownik: reniferze 30.07.2014 13:00 napisał(a):
Odpowiedź na: W Indiach nad głowami gło... | NiKiFoR
Mocna książka. W kolejnych rozdziałach poznajemy różne elementy życia w Indiach - jedzenie, mieszkanie, żebraków, pociągi, szkoł, wdowy.. ja po lekturze upewniłam się, że nie chcę tam jechać. To nie jest rozrywka dla mnie.