Dodany: 27.02.2012 19:46|Autor: ankeszu

Ogólne> Matury

Kobieta w literaturze różnych epok. Wątpliwości co do książek, które wybrać


Dobry!
Wybrałam temat maturalny "Kobieta jako bohater literacki. Przedstaw funkcjonowanie tematu, analizując wybrane utwory z różnych epok" i mam wątpliwości co do doboru książek. Wolałabym omawiać to, co dobrze znam i lubię... I z biegu potrafiłabym opisać/przystąpic do interpretacji - bo zajmować się tym dokładniej będę w maju. Niemal na pewno na listę wpisałabym Antygonę, a dalej zaczynają się schody.

Wpadł mi na myśl "Król z żelaza" albo inna książka z "Królów przeklętych" Druona, jest tam dużo kobiet i da się o nich sporo opowiedzieć - Izabela, Małgorzata, Maud(o ile dobrze pamiętam jej imię, rywalka Roberta d'Artois), Joanna i Blanka, Beatrycze...
Albo Dekameron? Czytałam tylko "Sokoła" stamtąd, ale różne "ściągi" się w miarę pozytywnie wypowiadają...
Albo Makbet? Lady Makbet jest również dosyć charakterystyczna. Lub Balladyna...
Z lektur szkolnych, które lubiłam, była jeszcze Kamizelka, Gloria victis oraz Zbrodnia i kara, a z innych książek, w których występują charakterystyczne kobiety (i do których będę miała dostęp przez najbliższe miesiące) - wiele książek Christie, Dumę i uprzedzenie, Czarny Anioł (Waltariego), opowiadanie o imigrantach w Kirinyadze (Resnick). Tylko co z tego się właściwie nadaje? Słyszałam, że w takich tematach postaci powinny być raczej różne.

Antygona - pozytywna, odważna postać, tragiczna
Imigrantka (jedno z opowiadań o Kirinyadze Resnicka) - odważna, lecz nowoczesna, częściowo chcąca się wpasować, ale żyjąca po swojemu, powodująca burzę w społeczności; żona dominująca lekko nad mężem
Dalej postacie z Królów przeklętych:
Izabela, nieszczęśliwa, niekochana królowa, dumna lecz i zawistna
Małgorzata, wiedząca, jak korzystać z życia, zabawiająca się nerwami kochanka i śmiejąca się z niewiedzy męża,
Joanna, której szczytem perwersji jest sprzyjanie miłosnym schadzkom kuzynek, kochająca męża na swój sposób, nie chcąca, by nazywać ją cnótką
Maud, kobieta starsza, długo targująca się o parostwo z krewniakiem, bezlitosna i żądna władzy
Maria Cressay, zubożała szlachcianka, zakochująca się w lekkomyślnym młodzianie, który ją ocalił...
itd
Ewentualna Balladyna/Lady Makbet (ale są podobne do postaci z Królów przeklętych)
Co Wy na to? Czy to się w ogóle kupy trzyma?


Myślę nie tylko pod kątem literatury podmiotu, ale i przedmiotu; nie chciałabym, by moja matura była prostym zestawieniem słowników czy leksykonów, przede wszystkim nie chcę się zanudzić. Ale np. czy książki Regine Pernaud - Kobieta w czasach katedr, Kobieta w czasach wypraw krzyżowych - gdzie autorka m.in. sięga po teksty źródłowe i na ich podstawie przedstawia rolę kobiet w tamtych czasach - nie dałoby się podpiąć pod literaturę przedmiotu? Albo duuuże opracowanie pani Michałowskiej o literaturze średniowiecza (Średniowiecze (Michałowska Teresa))?


No i ostatnie pytanie - przemknęła może komuś jakaś strona internetowa czy artykuł przez myśl, na ten temat? W sensie coś, co by można dołączyć do lit.przedmiotu?


PS Przepraszam za długość tego posta ;)
Wyświetleń: 6053
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: Marylek 27.02.2012 20:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobry! Wybrałam temat ma... | ankeszu
Porównaj sobie propozycje, jakie padły w tym temacie, bardzo podobnym: Ile razy mozna pisać maturę? :)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 27.02.2012 20:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Porównaj sobie propozycje... | Marylek
A poza tym, tematem, w którym jest sporo ciekawych propozycji, zostało założonych jeszcze kilka innych. Na pewno znajdzie sie sporo interesujacych kobiet w literaturze. ;)
Użytkownik: Marylek 27.02.2012 20:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobry! Wybrałam temat ma... | ankeszu
Tematy maturalne - zestawienie
Poszukaj tematu przewodniego "kobieta".
Użytkownik: tesza 28.02.2012 19:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobry! Wybrałam temat ma... | ankeszu
Tylko ja bym trochę inaczej rozumiała ten temat, bardziej od strony technicznej. "Przedstaw funkcjonowanie tematu...", tematem jest tu kobieta jako bohater literacki, czyli jak autorzy wykorzystywali na przestrzeni kolejnych epok literackich postaci kobiet w swoich utworach. Nie tyle skupiałabym się na opisie kobiet, ile na tym, co autorzy chcieli osiągnąć wprowadzając takie bohaterki do swoich prac i jakie normy obowiązywały w danej epoce. I chyba wybrałabym najbardziej sztandarowe lektury z każdej epoki, żeby ich porównanie było bardziej przejrzyste, np. średniowiecze-obraz świętej królowej, pozytywizm- przykład famme fatale itp. Ale to mój punkt widzenia na ten temat, nota bene bardzo ciekawy temat ;) Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłam :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: