Dodany: 25.02.2012 13:05|Autor:

z okładki


"Lekcje chińskiego" ukazują najnowszą historię Chin przez pryzmat losów piątki kolegów autora, który, jako jeden z pierwszych Amerykanów, studiował na początku lat 80. w Nankinie. Mieszkając w ciasnym pokoju w akademiku poznał on Chiny od strony, o jakiej cudzoziemcy zwykle nie mają pojęcia. Dwadzieścia lat później, już jako dziennikarz, wrócił, aby spotkać się ze swoimi kolegami i zobaczyć, jak po studiach potoczyło się ich życie.

Losy znajomych są pretekstem do opowiedzenia najnowszej, niezwykle burzliwej historii Chin, której towarzyszą przemiany ekonomiczne, polityczne, obyczajowe i mentalne na niespotykaną wcześniej skalę. Gdy w 1978 roku ponownie otwarto uniwersytety, dzieci rewolucji kulturalnej dostały się na studia, stając się pierwszym pokoleniem Chińczyków, które wzięło los w swoje ręce. Dziś są biznesmenami, członkami wszechmocnej partii komunistycznej albo, z powodu przekonań politycznych, musieli wyjechać za granicę.

Opisując życie "Książkowego idioty" Zhou, Małej Guan, Starego Wu, nieudolnego dysydenta Songa i partyjnego karierowicza "Wielkiego Blefiarza" Ye, autor opowiada o ich małych triumfach i porażkach oraz o tym, w jaki sposób Chińczycy jako jednostki, a także i społeczeństwo, radzą sobie z traumatyczną przeszłością oraz poruszają się w nowym świecie rządzonym przez dziwną mieszankę kapitalizmu i władzy komunistycznej. "Lekcje chińskiego" to głęboka i bardzo osobista analiza współczesnej historii Chin i sugestywny portret chińskiego społeczeństwa.


John Pomfret, urodzony w 1959 roku w Milwaukee, ukończył wydział studiów dalekowschodnich na Uniwersytecie Stanforda. Potem studiował w Chinach na Uniwersytecie Nankińskim oraz w Istitute of Southeast Asian Studies w Singapurze.

Pracował jako dziennikarz dla Associated Press w Nowym Yorku i w Chinach, gdzie, między innymi, zdawał relację z zajść na placu Tian'anmen. Po wydaleniu z Chin był reporterem wojennym w Bośni, Rwandzie, Zairze, Afganistanie, Sri Lance, Iraku i Iranie.

W latach 1998-2003 był szefem biura "Washington Post" w Pekinie. W 2003 roku zdobył dziennikarską Nagrodę Osborna Elliota, przyznawaną przez Asia Society za najlepszy materiał prasowy o tematyce azjatyckiej, a w 2007 roku - Shorenstein Prize, także za tekst poświęcony Azji. Obecnie jst redaktorem działu opinii "Outlook" w weekendowym wydaniu "Washington Post".

Biegle włada językiem mandaryńskim, posługuje się także francuskim, serbsko-chorwackim i japońskim. Mieszka pod Waszyngtonem z żoną Mei Zhang i dwójką dzieci.

[Wydawnictwo ushuaia.pl, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 547
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: