Dodany: 14.10.2004 08:47|Autor:

Książka: Biały oleander
Fitch Janet
Notę wprowadził(a): marzenia

Nie ma chyba bardziej skomplikowanego związku niż relacje między matką a dorastającą córką. Współzawodnictwo, przywiązanie, oczekiwania, bunt i, ponad wszystko - szalona, zaborcza miłość. Janet Fitch doskonale opisała te złożone relacje w swej debiutanckiej książce "Biały oleander". Powieść jest podróżą, w którą zabiera nas Astrid, dziecko charyzmatycznej poetki. Są nierozłączne aż do momentu, gdy Ingrid w napadzie zazdrości zabija swego kochanka. Czytelnik, wraz z dwunastoletnią bohaterką, odwiedza aż pięć domów, stanowiących swoistą amerykańską panoramę społeczeństwa, którego uczestnikami są najróżniejsi zastępczy rodzice. Autorka, mieszkanka Los Angeles, silnie osadziła swą powieść w tej właśnie metropolii, zarówno w betonowych, kulturowo jałowych ulicach Hollywood, jak i wiejskich przedmieściach Chino. Wraz z upływem czasu Astrid dorasta, stając się dojrzałą bohaterką świadomie już poszukującą miłości, własnej tożsamości oraz swego miejsca w świecie. To głęboka powieść psychologiczna. Historia dwóch szczególnych kobiet, która łączy je i jednocześnie dzieli. "Biały oleander" przemawia do wszystkich - wszyscy bowiem doświadczyliśmy całej złożoności związku matki i dziecka.

[Zysk i S-ka, 2001]