Dodany: 06.02.2012 17:56|Autor:

Simon Leys: pseudonim literacki Pierre Ryckmansa, belgijskiego sinologa, pisarza i krytyka literackiego.

Studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, a następnie język, literaturę i sztukę chińską na Tajwanie. W 1970 roku osiedlił się w Australii. Na początku wykładał literaturę chińską w Canberze, a następnie był w latach 1987-1993 profesorem sinologii na Uniwersytecie w Sydney. Jest członkiem Australijskiej Akademii Nauk Humanistycznych i Królewskiej Akademii Literatury Francuskiej (Académie Royale de Littérature Française). Znany jest zwłaszcza jako autor monografii dotyczących chińskiej Rewolucji Kulturalnej, oraz tłumacz literatury chińskiej.

Pisze w języku francuskim i angielskim. Jego prace były nagradzane w Australii, Francji i Wielkiej Brytanii.W 2004 roku otrzymał prestiżową nagrodę literacką Prix mondial Cino Del Duca.

"Zhuangzi i logik Huizi przechadzali się po moście nad rzeką Hao. Zhuangzi zauważył: »Niech pan spojrzy na te małe rybki, Które igrają sobie, zwinne i wolne. Jakież są szczęśliwe!«. »Nie jest pan rybką - zaoponował Huizi. - Skąd pan wie, że rybki są szczęśliwe?«. »Pan nie jest mną, skąd pan może wiedzieć, co ja wiem o szczęściu rybek?«. »Przyznaję, że nie jestem panem i w takim razie nie mogę wiedzieć, co pan wie. Ale ponieważ pan nie jest rybą, nie może pan wiedzieć,czy ryby są szczęśliwe«. Zacznijmy od samego początku - odpowiedział Zhuangzi. - Kiedy spytał mnie pan 'Skąd pan wie, że rybki są szczęśliwe?', sama forma pańskiego pytania sugerowała, że ja to wiem. A teraz, skoro chce pan wiedzieć skąd ja to wiem, no to cóż, dowiedziałem się tego spacerując nad rzeką Hao«".

"Książki są boskie, a kto żyje bez nich, ten nie jest godzien życia – przekonuje każda ze stron tej niewielkiej i pięknej pochwały czytania. Książka Simona Leysa jest jak szampan z truskawkami przy słynnym Place du Tertre paryskiego Montmartre’u. Czytam z ołówkiem w ręku, podkreślam zdania, które chcę zapamiętać. Tę książkę muszę wykuć na pamięć. Omal każde ze zdań odurza".

Remigiusz Grzela

[Wydawnictwo Drzewo Babel, 2011]