Dodany: 05.07.2007 22:09|Autor: Lalkarz

"Oczekiwana"

"Oczekiwana". Hm, cóż. Temat znany już z "Kodu Leonarda" Dana Browna – zafałszowana historia Jezusa i Marii Magdaleny, dzieje ich rodu. Można powiedzieć: bardziej kobieca wersja tej historii. Można powiedzieć o książce wszystko, ale nie we wszystko można uwierzyć.

Nie ufam zapewnieniom wydawnictwa zamieszczonym na okładce: „Najbardziej kontrowersyjna książka XXI wieku”*. Spokojnie, XXI wiek dopiero na starcie! Wiem, że dobre hasło reklamowe jest bardzo ważne dla promocji książki, ale wszystko z umiarem…

Maureen Paschal, amerykańska pisarka, zbiera materiały do książki o zafałszowanym obrazie kobiet w historii. Jedzie m.in. do Jerozolimy, aby poznać miejsca związane z Jezusem, a przez niego z Marią Magdaleną. Tu nawiedza ją wizja kobiety w czerwieni, królowej Syna Bożego. Żony Jezusa.

Jak możemy się spodziewać, w powieści rozegra się walka pomiędzy dwiema frakcjami: potomkami Baranka oraz fanatycznymi i bezwzględnymi potomkami i spadkobiercami innej słynnej nowotestamentowej postaci. Walka o ujawnienie światu prawdy – zawartej w zaginionej Ewangelii Marii Magdaleny. I okazuje się, że niekoniecznie instytucja Kościoła jest najbardziej zapiekłym wrogiem nowych treści.

Mimo że temat nie zaskakuje, sposób jego ujęcia broni się, może się podobać. Zwłaszcza kobietom, w oczywisty sposób w "Oczekiwanej" wyróżnionym. Czuć w powieści kobiecą rękę: pewne ciepło przebijające między słowami, niepewność i kruchość, pod którymi kryje się siła.

Przyznam jednak, że historia wciągnęła mnie dopiero w drugiej części, opowiadającej o przeżyciach Marii Magdaleny. Poszukiwanie Ewangelii, odsłanianie kolejnych tajemnic, również z własnego życia Maureen, nie dorównuje w tempie akcji „Kodowi Leonarda”. Od thrillera wymagam nieco więcej.

Mimo to polecam powieść Kathleen McGowan – szczególnie tym, którym wizerunek Jezusa jako samotnego, umartwiającego się Syna Bożego wydaje się niepełny i rozczarowujący. Gdyż przesłanie "Oczekiwanej" i "Ewangelii Marii Magdaleny" jest piękne i mogłoby uczynić świat lepszym.

* Kathleen McGowan, "Oczekiwana", Wydawnictwo Nowa Proza, 2007.