Dodany: 30.01.2012 18:20|Autor: Kornelia18{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Ogólne> Matury

Motyw panstwa w literaturze. ..

... Omów zagadnienie, odwołujac sie do wybranych utworów literackich różnych epok.

No właśnie. Człowiek wybrał sobie temat i dobiera teraz gdy pasuje zacząć pisać zastanawia się w ogóle jakie książki wybrać. Z racji pustki w głowie zwracam się do was o pomoc- jakie lektury (i nie tylko) na poziomie podstawowym uwzględnić w omawianiu motywu państwa?
Użytkownik: Lykos 30.01.2012 19:49 napisał(a):
Odpowiedź na: ... Omów zagadnienie, odw... | Kornelia18{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Można by zacząć z wysoka - od teorii, począwszy od "Państwa" Platona i "Polityki" Arystotelesa, poprzez "Księcia" Machiavellego do jakichś rzeczy bardziej współczesnych. Ale to nie jest literatura tzw. piękna, a o tę pewnie chodzi. Przychodzi mi do głowy "Bolesław Chrobry" Gołubiewa i "Złota włócznia" Żylińskiiej, ale to literatura trudna i długa. Może "Smok w herbie: królowa Bona" (jest video serialu). Z rzeczy łatwych i przyjemnych "Król Maciuś Pierwszy" Korczaka (dla dzieci, ale wcale to nie oznacza, że nie jest to mądre i ważne. "Ja Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina" Gravesa - mądre, ale długie. "Ja, Kaligula: pamiętnik szaleńca" Jędrosza - mniej mądre, długie, ale ładnie się czyta. Książki Kapuścińskiego z "Imperium", "Cesarzem" i Szachinszachem na czele. "Folwark zwierzęcy" i "1984" Orwella - alegoria i antyutopia. "Faraon" Prusa - bardzo ważne. Tyle ad hoc. Pozdrowienia.
Użytkownik: modem2{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 30.01.2012 20:28 napisał(a):
* Pieśń o spustoszeniu Podola przez Tatarów, Odprawa posłów greckich - J. Kochanowski
* Kazania sejmowe - P. Skarga
* O poprawie Rzeczypospolitej - A. Frycz - Modrzewski
* Nierządem Polska stoi, Zbytki polskie - W. Potocki
* Świat zepsuty - I. Krasicki
* Powrót posła - J.U. Niemcewicz
* Uwagi nad życiem - J. Zamojski
* Przestrogi dla Polski - S. Staszic
* Przedwiośnie - S. Żeromski
Użytkownik: Kornelia18{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 30.01.2012 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: * Pieśń o spustoszeni... | modem2{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Dziękuję bardzo. :)
Zastanawiam się jeszcze czy mówiąc np. o Przedwiośniu powinnam mówić o Polsce jako ojczyźnie czy skupiam się tylko na propozycjach naprawy Polski?
Użytkownik: modem2{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 31.01.2012 08:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję bardzo. :) Zas... | Kornelia18{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
To zależy, co masz na myśli, na ile będzie to miało związek z tematem i od tego jaka jest Twoja koncepcja owego tematu [nie ma jednakowego, jedynie słusznego wzoru, wszystko zależy od wiedzy, elokwencji i innych umiejętności autora].
Użytkownik: Paulina* 31.01.2012 11:14 napisał(a):
Może "Umowa społeczna" Rousseau.
Użytkownik: Kornelia18{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 15.02.2012 21:58 napisał(a):
Ja mam jeszcze dwa pytania: ile najlepiej wybrać książek?
Nie czytałam ani "Odprawy posłów grecki", ani "O poprawie rzeczypospolitej". Nie mogę też się poszczycić znajomością "Kazań sejmowych", "Przestróg dla Polski" i "Faraona". Wiem iż jest to rzeczą haniebną i chciałabym to naprawić ale nie raczej nie dam rady wszystkich przeczytać więc chciałabym prosić o pomoc: które z tych książek najlepiej pasują do tematu prezentacji?

I jeszcze jedno, więc pytań będzie trzy.
Jak na razie wybrałam "Przedwiośnie" Żeromskiego, "Cesarza" Kapuścińskiego i "świat zepsuty" - co sądzicie o tych utworach w kontekście tematu? Może jakieś książki będą odpowiedniejsze?