Dodany: 29.01.2012 19:36|Autor: akisz1

Ogólne> Matury

1 osoba poleca ten tekst.

Powieść kryminalna w XX wieku. Ukaż specyfikę gatunku na wybranych przykładach.


Witam tematem mojej prezentacji maturalnej będzie: ,,Powieść kryminalna w XX wieku. Ukaż specyfikę gatunku na wybranych przykładach."
Do literatury podmiotu wybrałem wstępnie:

Raymond Chandler, Żegnaj Laleczko
Agata Christie, Morderstwo w Orient Expressie
Artur Conan Doyle, Studium w szkarłacie
Ian Fleming, Casino Royale, Kraków
Dashiell Hammet, Sokół Maltański
Alex Joe, Śmierć Mówi w Moim Imieniu
Sjowall Maj, Wahloo Per, Śmiejący się Policjant
Mario Puzo, Ojciec Chrzestny

Powinno być 4-5 książek i tu pytanie które z nich wybrać, albo może zasugerujecie jakieś inne tytuły?

Literatura przedmiotu:
S. Barańczak "Poetyka polskiej powieści kryminalnej"
R. Caillois "Odpowiedzialność i styl"
K. Capek: "Marsjasz czyli na marginesie literatury"
Stanko Lasić "Poetyka powieści kryminalnej"
Tu mam podobny problem jak przy literaturze podmiotu
Wyświetleń: 7865
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 29.01.2012 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam tematem mojej preze... | akisz1
Na Twoim miejscu zrezygnowałabym z Fleminga (to raczej thriller szpiegowski, niż kryminał) i z Puzo (powieść obyczajowa, i choć z kryminalistami w rolach głównych, to jednak do kryminałów bym jej nie zaliczała).
Doyle i Christie powinni być, to przecież klasyka! Skandynawowie - jak najbardziej. Chandlera osobiście nie lubię, ale z drugiej strony reprezentuje trochę inny nurt i jako taki też chyba powinien. Alexa z kolei lubię ogromnie, więc moja propozycja pozostawienia go może nie być w pełni obiektywna; z jednej strony, reprezentuje polskich autorów, ale z drugiej, czy nie ciekawiej byłoby zastąpić go tendencyjnym kryminałem milicyjnym z lat 60-70 (Kłodzińska, Sekuła, Zeydler-Zborowski, Edigey itd)?
No i zastanawiałabym się, czy nie dorzucić jeszcze np. kogoś z Francji (kogoś, czyli Georgesa Simenona z komisarzem Maigret).
A w ramach literatury przedmiotu na pewno wykorzystałabym "Etnologa w mieście grzechu" Czubaja. Tu może być więcej pozycji niż masz z literatury podmiotu - wszyscy moi rodzinni maturzyści mieli propporcję mniej więcej 4: 7-8 - więc chyba nie musisz z żadnej z pozostałych rezygnować.
Użytkownik: hburdon 29.01.2012 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Na Twoim miejscu zrezygno... | dot59Opiekun BiblioNETki
Jeśli chodzi o dylemat Joe Alex czy kryminał milicyjny, to może kryminał milicyjny tegoż autora - Zbrodniarz i panna (Słomczyński Maciej (pseud. Alex Joe lub Kwaśniewski Kazimierz))?
Użytkownik: kibic 29.01.2012 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam tematem mojej preze... | akisz1
Etnolog w Mieście Grzechu: Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Czubaj Mariusz) - analiza antropologiczno-literaturoznawcza kryminałów
Jeżeli chodzi o literaturę podmiotu, to może coś z tej serii Komisarz Wallander (w końcu skandynawski kryminał dzisiaj jest wzorem dla wszystkich) albo z tej Fandorin (Akunin korzysta z pomysłów swoich poprzedników niejednokrotnie w sposób bardzo ciekawy - tutaj bardzo dobrym przykładem Nefrytowy różaniec (Czchartiszwili Grigorij (pseud. Akunin Boris (Akunin Borys), Borisowa Anna, Brusnikin Anatolij)) - każde opowiadanie wzorowane na stylu jakiegoś mniej lub bardziej znanego autora). Jest jeszcze dość ciekawa seria o adwokacie Perrym Masonie Perry Mason.
Mam nadzieję, że do czegoś Ci się to przyda i powodzenia w pisaniu :)
Użytkownik: akisz1 30.01.2012 20:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Etnolog w Mieście Grzechu... | kibic
Na pewno zrezygnuję z Puzo i Fleminga i skorzystam z Etnologa. Mam wątpliwości, czy mogę użyć Doyle'a bo książka powstała w XIX wieku. Chciałbym przedstawić ewolucję kryminału, czyli najpierw klasyczny tu Christie (Doyle), potem ,,twardy" jeśli ma być 4 lektury to tu chyba zrezygnuje z Chandlera. Tylko dalej zaczynają się schody, bo nie wiem co dalej może coś związanego z kryminałem skandynawskim i kryminałem w czasach komunizmu?
Użytkownik: Zbojnica 30.01.2012 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno zrezygnuję z Puz... | akisz1
Osobiście z Chandlera bym nie rezygnowała, bo to twórca czarnego kryminału, i mnóstwo pisarzy się do niego odwołuje. W ogóle uważam, że jak na przekrojowy temat o powieści kryminalnej w XX wieku, to cztery książki to zdecydowanie za mało ;). Dlatego może dobrze byłoby pomyśleć nad zawężeniem tematu? Na przykład do literatury polskiej?. Jeżeli nie, to polecam zrezygnować z omawiania jakiejś konkretnej książki Doyle'a, ale raczej odwołać się do postaci Sherlocka Holmesa, np. wskazując, jak ewoluuje postać detektywa w poszczególnych odmianach kryminału :).
Ktoś już wspomniał o powieściach Akunina - to świetne książki, i bardzo dobrze wpisują się w temat, właśnie dlatego, że odwołują się do wszelkich tradycji literackich kryminału i świetnie żonglują konwencjami :).
A z polskiego podwórka, to może przeczytaj jedną z książek Marka Krajewskiego, np. Śmierć w Breslau (Krajewski Marek (ur. 1966)), i zobacz, czy nie przydałaby Ci się do prezentacji.
No i chyba nie mogłabym się oprzeć pokusie, żeby nie wspomnieć o "Imieniu róży" i wskazać, do czego tak naprawdę Eco potrzebuje oprawy kryminału ;)
Użytkownik: modem2 01.02.2012 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam tematem mojej preze... | akisz1
Nie wiem, czy to się przyda do literatury przedmiotu, na dodatek nie znam tej książki, ale przed chwilą przez przypadek na nią trafiłam: Jak napisać powieść kryminalną (Grant-Adamson Lesley)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: