Dodany: 27.01.2012 19:46|Autor: czytalosie

Podróż do świata ciszy

„Zobaczyć głos” Oliviera Sacksa faktycznie, tak jak zapowiada podtył książki, jest „podróżą do świata ciszy”. Autor pokazuje nam świat ludzi głuchych przez pryzmat zmian, jakie zachodziły w ostatnich stuleciach w przekonaniach dotyczących głuchoty oraz zmian w podejściu do edukacji osób niesłyszących.

Być może niełatwo w to uwierzyć, ale dopiero pod koniec XVIII wieku pojawiły się pierwsze szkoły dla głuchych, a co za tym idzie, pierwsze możliwości kształcenia. Do tego czasu osoby głuche nie miały praktycznie żadnej możliwości edukacji, a przez otoczenie traktowane były jako upośledzone, chore psychicznie. Głusi nie mieli szans rozwijać swojej inteligencji, ponieważ nie mogli nawiązać komunikacji z osobami słyszącymi.

Przytaczając wyniki badań Sacks dowodzi, że w przypadku braku możliwości kształcenia głuchota wrodzona jest gorsza od ślepoty. Nieznajomość języka uniemożliwia czlowiekowi przyswojenie sobie kategorii, na podstawie których rozwija się abstrakcyjne myślenie. Tak więc niekształcone osoby z wrodzoną głuchotą nie mają możliwości poznania języka, a co za tym idzie, rozwinięcia abstrakcyjnego myślenia.

Oczywiście edukacja osób głuchych w XVIII wieku nie była powszechna - ograniczała się tylko do pojedynczych szkół we Francji czy USA. Jednak wraz z ich pojawieniem się zaczęło powoli zmieniać się także nastawienie do osób głuchych.

W swojej książce Olivier Sacks przedstawia szereg ciekawych faktów i wyników badań dotyczących głuchoty wrodzonej i nabytej. Wyjaśnia nam, jak się czują ludzie głusi wśród osób słyszących i czy szkoły integracyjne to najlepszy sposób na wsparcie ich edukacji.

Mnie najbardziej zaciekawił fragment o rozwoju dzieci głuchych w rodzinach słyszących i niesłyszących. Paradoksalnie, jak się okazuje, te drugie rozwijają się lepiej - ponieważ mając możliwość nawiązania kontaktu z rodzicami, nie dojrzewają jako osoby obce we własnym otoczeniu.

Myślę, że warto przeczytać pracę Sacksa, nawet jeśli na co dzień nie stykamy się z problemami osób głuchych. Sacks jest wybitnym neurologiem mającym nie tylko ogromną wiedzę, ale także dar pisania. Ta i inne prace Sacksa to możliwość wejrzenia w świat nauki bez łamania sobie zębów na akademickim języku.

[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu]