Dodany: 25.01.2012 19:25|Autor:

Książka: Evita
Barnes John (ur. 1935)
Notę wprowadził(a): cirrostratus

Eva Perón, tyran czy święta? Ta piękna i niezwykła kobieta o hipnotycznej sile oddziaływania przeszła w życiu zdumiewającą drogę - wychowana w nędznym pueblo wspięła się na sam szczyt i została najpotężniejszą pierwszą damą Argentyny w historii tego kraju. Dla milionów biedaków była zbawczynią, dla wrogów - bezwzględnym dyktatorem. Jaka była naprawdę?

Książka Johna Barnesa jest próbą rozwikłania zagadki fenomenu popularności kobiety, która za życia stała się legendą. Autor stara się przedstawić sylwetkę swojej bohaterki w sposób rzetelny; uchwycić okoliczności i czynniki, które spowodowały, że jedni postrzegali ją jako świętą, drudzy zaś jako uosobienie zła. Nie próbuje oceniać postępowania Evity, jedynie relacjonuje jej życie. Odtwarza wizerunek pani Perón w Argentynie i za granicą, zachowując obiektywizm postronnego obserwatora. Barnes prezentuje równocześnie obraz społeczeństwa argentyńskiego, naświetla sytuację polityczną i mechanizmy sprawowania władzy, które charyzmatyczna przywódczyni dobrze rozumiała i wykorzystywała.

Biografia Evy Perón uzupełnia stosunkowo skromny na naszym rynku zestaw prac poświęconych historii Argentyny, łącząc wartości poznawcze z walorami literackimi. Napisana prostym, lecz barwnym językiem, doskonale oddaje atmosferę tamtych lat, miejsc i wydarzeń: rewolucji lat czterdziestych, nostalgicznych pueblos, slumsów i bogatych dzielnic Buenos Aires, gdzie toczyło się życie najsłynniejszej kobiety Ameryki Łacińskiej.

[Amber, 1997]