Dodany: 2012-01-21 20:50|Autor: Zoana

Wrzesień 2011

25. Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) - 5

26. Dwie wieże (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) - 5,5

27. Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) - 5,5

Nie wiem, czy w całej historii literatury fantastycznej znalazłby się jakikolwiek utwór, dorównujący "Władcy Pierścieni" rozmachem. Nikt przed Tolkienem, ani po nim, nie stworzył chyba jeszcze tak niezwykłego, opisanego w najdrobniejszych szczegółach, a jednocześnie tak pełnego i kompletnego świata.

Muszę się przyznać, że najpierw oglądałam ekranizacje Petera Jacksona. Filmy są rewelacyjne, ale książki o niebo lepsze. Szczególnie, że w filmach pominięto wiele wątków (to nie jest zarzut, zdaję sobie sprawę, że w kilku godzinach wszystkiego się nie zmieści) - choćby wątek Toma Bombadila albo powrót hobbitów do Shire'u (na ten temat w ogóle można by nakręcić osobny film). Przepiękny język, cudowne opisy przyrody, imponujące bitwy, niesamowite i mrożące krew w żyłach przygody, niespodziewane zwroty akcji, sceny wyciskające łzy z oczu, walka dobra ze złem, magia, miłość, przyjaźń, odwaga, szlachetność, zdrada i sporo uniwersalnej życiowej mądrości... Czego tam nie ma? Dla mnie Tolkien jest geniuszem, mistrzem słowa i przekazywania emocji.

Ciut niższą ocenę dałam pierwszemu tomowi, bo w porównaniu z drugim i trzecim, pierwszy wydał mi się nieco "przegadany" - jak dla mnie odrobinę za dużo opisów, wierszy, pieśni, choć to i tak jedna z niewielu książek, w których opisy przyrody mnie nie nudziły, a wręcz przeciwnie - zachwycały.

__________________________________________________​​​_