Dodany: 12.01.2012 00:08|Autor: annmarie

Czytatnik: Mój świat książek...

Podsumowanie akcji "Czas na klasykę"

Pierwszy raz dałam się skusić na jakąś akcję czytelniczą. Ale jak tu odmówić wzięcia udziału w czytaniu klasyki, gdy właśnie takie książki bardzo lubię czytać?
Do akcji przystąpiłam we wrześniu 2010 roku. Stworzyłam sobie wtedy listę 16 książek (Czas na klasykę - lista ), które planowałam przeczytać w ciągu 15 miesięcy.
Teraz właśnie minęło te 15 miesięcy i mogę stwierdzić, że nie udało mi się przeczytać wszystkich książek z listy. Przeczytałam 8 książek z listy, ale też kilka innych, nieplanowanych, a jednak pasujących do akcji.
Oto wszystkie książki, które przeczytałam w ramach akcji "Czas na klasykę":
1) Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca (Fredro Aleksander) (5)
2) Dewajtis (Rodziewiczówna Maria) (4+)
3) Germinal (Zola Émile) (5)
4) Pogromca zwierząt (Cooper James Fenimore) (3)
5) Ostatni Mohikanin (Cooper James Fenimore) (3+)
6) Stara baśń: Powieść z IX wieku (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) (4+)
7) Wojna i pokój (Tołstoj Lew) (4+)
8) W stronę Swanna (Proust Marcel) (4)
9) Szkarłatna litera (Hawthorne Nathaniel) (4)
10) Biały Kieł (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) (5)
11) Między ustami a brzegiem pucharu (Rodziewiczówna Maria) (4,5)

Ogólne wrażenia? Klasyka literatury jest wspaniała, różnorodna. Choć nie zawsze czytane książki mi się podobały, to jednak zawsze mogłam znaleźć coś, co mnie zachwyciło. Raz był to piękny język, innym razem niebanalna historia czy piękny opis. Myślę, że większość książek z klasyki na długo zapamiętam. Bo nie są to książki, o których się szybko zapomina. Bo to dzieła, które przetrwały pokolenia.

Najlepsza, z przeczytanych książek to Germinal (Zola Émile) Zrobiła na mnie największe wrażenie. I wiem, że przeczytam też inne dzieła Zoli.

Z kolei najgorsza to Pogromca zwierząt (Cooper James Fenimore) Niestety, Cooper w ogóle mnie nie porwał i wiem, że będę go omijać.

Wiem, że na pewno przeczytam jeszcze coś Londona, Fredry, Zoli, Tołstoja.
Nie wiem jeszcze, czy wrócę do Prousta. Na razie chyba nie, ale nie wykluczam, że w przyszłości...