Dodany: 26.06.2007 23:53|Autor:

Jedynak różni się od reszty dzieci. Nie jest ani gorszy, ani lepszy, lecz inny. Jak twierdzą autorzy książki, stereotypowy wizerunek zepsutego, samolubnego, egocentrycznego, ale przebojowego i odnoszącego sukcesy jedynaka jest nieprawdziwy. Z rozmów, które przeprowadzili z ponad sześćdziesięcioma jedynakami na temat ich dzieciństwa, doświadczeń szkolnych, związków partnerskich, karier zawodowych i wielu innych aspektów życia jasno wynika, że bycie jedynakiem oznacza bardzo szczególne przeżycie dzieciństwa. Mimo odmiennych doświadczeń rozmówcy zgodnie twierdzili, że miłość rodziców, którą nie musieli się z nikim dzielić, nie rekompensowała samotności i braku poczucia wspólnoty z innymi dziećmi. Wywarło to duży wpływ na ich osobowość i późniejsze relacje z ludźmi.

Ta książka analizuje różne skutki wychowywania się bez rodzeństwa. Dorosłym jedynakom pozwoli rozpoznać rozmaite, często nieuświadomione wzorce zachowań i wykorzystać je dla własnego dobra. Jest również cennym źródłem wiedzy dla partnerów oraz rodziców jedynaków - pomoże lepiej ich poznać i zrozumieć.

[Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2007]