Dodany: 07.01.2012 07:25|Autor: Literadar

"Ród Aszura"


Dla wielu Europejczyków Egipt nie jest już tajemnicą. Każdy przeciętnie wykształcony człowiek potrafi wskazać to państwo na mapie, każdy zna nazwę jego stolicy i potrafi przytoczyć przynajmniej kilka faktów z jego historii starożytnej. Część z nas już tam była – wszak co roku tłumy Polaków zwiedzają piramidy. Jednak inny krąg kulturowy, inna religia, inna mentalność sprawiają, że ten kraj z jego prawdziwymi mieszkańcami pozostaje dla wielu zamknięty. A warto spróbować go poznać, chociażby poprzez książki jedynego arabskiego noblisty.

Nadżib Mahfuz początkowo tłumaczył powieści angielskie na język arabski, potem zaczął pisać własne, by po wielu latach zostać nazwanym twórcą powieści arabskiej. Jego pierwszymi powieściami były obrazy historyczne osadzone w starożytnym Egipcie, później autor zainteresował się tematyką współczesną. W 1988 roku otrzymał Nagrodę Nobla za trylogię "Opowieści starego Kairu", jednak w swojej ojczyźnie nie był powszechnie lubiany. Jego książki budziły sprzeciw wśród arabskich fundamentalistów, w 1994 roku islamski fanatyk podjął próbę zamachu na jego życie. Dzisiaj Nadżib Mahfuz należy do najpopularniejszych autorów w Egipcie, a ponad połowa z jego powieści została zekranizowana.

W tym roku na półkach polskich księgarń pojawiła się nietypowa saga rodzinna jego autorstwa – "Ród Aszura". To opowieść o protoplaście rodu, tytułowym Aszurze, o jego walce z samym sobą i walce, jaką musieli toczyć jego potomkowie, mierząc się z jego mitem. W powieści nie ma szczegółowych opisów dnia codziennego, czytelnik nie znajdzie tu ani dokładnych informacji o wyglądzie bohaterów, ani karty dań arabskich. Może natomiast obserwować kolejnych bohaterów w przełomowych dla nich sytuacjach, razem z nimi przeżywać porażki i zwycięstwa, momenty szczęścia i trudne wybory, które również jego zmuszą do refleksji. Czym jest dobro i czy w jego imię można łamać prawo? Czy wygodne życie należy się władcy z racji jego urzędu, czy powinien on dbać o swoich poddanych, nie bacząc na siebie i swoją rodzinę? Powieść opowiada o czasach, kiedy wydawało się, że świat może i powinien być lepszy. Niemal w każdym pokoleniu rodu Aszura rodzi się chłopiec, który chce zmienić świat, poprawić los biednych, sprawić, by ich życie nie było takie podłe. I każdy z nich musi się zmierzyć z samym sobą oraz z żądzą władzy, która potrafi opętać najbardziej niezłomnych. (...)


Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":



Autor recenzji: Katarzyna Kędzierska


Recenzja ukazała się w magazynie BiblioNETkowym
Literadar (nr 8)



(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1212
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: