Dodany: 05.01.2012 23:28|Autor: chjena

Książka: Lalki w ogniu: Opowieści z Indii
Wilk Paulina

Próba wrażliwości

Zawsze, odkąd pamiętam, chciałam pojechać do Indii. Poczuć tę magię kolorów, posmakować pikantnych przypraw, otrzeć się o mistykę i otulić pstrokatym sari... Reportaż Pauliny Wilk "Lalki w ogniu" powitałam z niemałą radością, ale im bardziej się nim zaczytywałam, tym większe wątpliwości mnie ogarniały. Wątpliwości, czy na pewno chcę zrealizować swoje odwieczne marzenie.

Książka składa się z szesnastu rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innej sfery życia - codziennego lub nie - mieszkańców Indii. Autorka nie skupia się wyłącznie na wizji kraju znanego nam z bollywoodzkich filmów czy folderów biur podróży, właściwie przede wszystkim dotyka spraw bolesnych, na które my - jako zachodni turyści - najchętniej przymknęlibyśmy oczy. Wszechobecna bieda, brak higieny, choroby z nich wynikające, zakazy, paradoksy, zdradliwy klimat. Po drugiej stronie barykady pewna wolność religijna, akceptacja życia i śmierci, czerwony kurczak z pieca tandoori i żółta kurkuma.

Reportaż boli i nęci jednocześnie. Czuć zapach potraw i spoconego ciała, spiekotę słońca i uderzenie kropel deszczu.

Osobiście wytrzymałam tę wybuchową mieszankę. Była to moja bardzo mała próba w drodze do Indii, bo Paulinie Wilk udała się rzecz niebywała - wyłącznie za pomocą słów i kilku zdjęć (swoją drogą, naprawdę udanych) idealnie odtworzyła klimat Kalkuty, Bombaju i Delhi, po kolei i wszystkich na raz.

Nie wiem, czy wytrzymałabym dużą, generalną próbę. Teraz jest czas, by się zastanowić. Czy, będąc świadoma, mogłabym pojechać do dalekiego kurortu na wycieczkę last minute i nie pamiętać o wszystkim tym, o czym przeczytałam, nawet nie chcąc tego oglądać...

Gorąco polecam, lecz ostrzegam - może zaskoczyć.

Użytkownik: Pok 22.03.2013 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze, odkąd pamiętam, c... | chjena
Trzeba jednak zawsze pamiętać, że reporterzy mają tendencję do wyolbrzymiania sensacji i mrocznych stron, więc do tego co opisują należy podchodzić z lekką rezerwą. Choć różowo w Indiach nie jest - to na pewno. A przynajmniej nie dla znacznej większości społeczeństwa.

W rankingu najszczęśliwszych krajów świata Indie zajmują 115 pozycję (na 155 państw). Ale Polska też nie ma się super dobrze, bo jest dopiero na 56 miejscu:
Użytkownik: niebieski ptak{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 22.03.2013 23:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzeba jednak zawsze pami... | Pok
Przepraszam a na jakiej to podstawie uważasz, że reporterzy mają tendencję do rzekomego wyolbrzymiania sensacji? Co to? Pismaki z SE?
Użytkownik: Pok 23.03.2013 12:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam a na jakiej t... | niebieski ptak{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Na podstawie tego co czytałem. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich reporterów. I nie mam tu na myśli, że reporterzy kłamią czy naginają fakty (choć pewnie i to czasem się zdarza), a raczej że pomijają sprawy zwykłe i biorą pod lupę i ogląd to, co szczególnie rzuca się w oczy, przeraża, fascynuje, budzi zgorszenie.
Użytkownik: cvn 17.06.2013 13:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze, odkąd pamiętam, c... | chjena
Dobra recenzja!
Książka też dobra, ale nie potrafiłabym jej nikomu polecić - dla mnie była zdecydowanie za mocna. Nieraz miałam wrażenie, że autorka z lubością nurza się w okropnościach opisywanego kraju, że chce więcej i więcej okrucieństwa i brudu. Równocześnie według mnie momentami z jej opisów przebija pogarda. Męczyłam się z "Lalkami w ogniu" wiele miesięcy. Gdybym przeczytała szybko, dawka okropności byłaby zbyt wielka.
Na uwagę zasługuje jednak piękny język. Ze względu na styl na pewno warto przeczytać.