Dodany: 19.12.2011 00:27|Autor:

Międzynarodowa Nagroda im. Janusza Korczaka 1990.

Uri Orlev (Jerzy H. Orłowski) urodził się w Warszawie w r. 1931. Kiedy wybuchła wojna, znalazł się wraz z młodszym bratem w warszawskim getcie. Ojciec, lekarz, przebywał jako oficer rezerwy w radzieckiej niewoli; matka zginęła z rąk okupanta. Po jej śmierci o życie chłopców walczyła ich ciotka Stefania - najpierw ukryła ich u polskiej rodziny, a potem opiekowała się nimi w hitlerowskim obozie w Bergen-Belsen, wyzwolonym przez Amerykanów w kwietniu 1945 roku. Po wojnie Uri Orlev znalazł się w Palestynie (późniejszym państwie izraelskim), gdzie zaczął pracować w kibucu i gdzie w r. 1954 doczekał się powrotu ojca. Uri Orlev mieszka w Jerozolimie, jest żonaty i ma czworo dzieci. Pisze zarówno dla dorosłych, jak i dla młodych czytelników, współpracuje z radiem i telewizją, tłumaczy książki polskich autorów na hebrajski.

"Wyspa na ulicy Ptasiej" – jego najbardziej znana książka, przełożona na kilka języków, uhoronowana licznymi nagrodami (m.in. wpisano ją na Listę Honorową IBBY) - opowiada o kilku miesiącach spędzonych przez 11-letniego bohatera w zrujnowanym domu na terenie getta opustoszałego po wywózce mieszkańców; miesięcy spędzonych w warunkach niezmiernie ciężkich, w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

[Nasza Księgarnia, 1990]