Dodany: 13.12.2011 13:38|Autor: Fiona54

Czytatnik: Takie sobie...czytanie

Żołnierz i dziewczyna

Wybitny szwedzki pisarz Wilhelm Moberg nie był mi znany a z jego twórczością zapoznałam się w nietypowy sposób. Obejrzałam film zrealizowany na podstawie powieści Moberga p.t. "Imigranci" i zachwyciłam się. Kiedy natknęłam się na powieści Moberga w bibliotece, musiałam koniecznie sprawdzić, czy tekst literacki jest tak samo świetny jak jego ekranizacja. Na pierwszy ogień poszła powieść "Rodzina Rasków". Teraz mogę jednoznacznie stwierdzić, że proza Moberga jest wspaniała. Taka, jaką lubię najbardziej. Realistyczna a nawet momentami naturalistyczna. Spokojna, swobodna narracja.
Książka "Rodzina Rasków" powinna być właściwie zatytułowana "Ida i Gustaw", bo o nich dwojgu traktuje. Jest to historia ich życia, małżeństwa, zmagania się z losem biednych ludzi na szwedzkiej wsi pod koniec XIX wieku. Gustaw Rask jest najemnym żołnierzem, gdyż taki system wojskowy miała wtedy Szwecja. Ida zaś biedną, pracowitą kobietą. Życie układa im się różnie. Moberg w przejmujący, ciepły sposób opowiada ich dzieje, przedstawiając raz punkt widzenia Raska, innym razem zaś Idy bądź obiektywnego narratora lub całkiem innego bohatera powieści. Dzięki temu otrzymujemy obraz wielowymiarowy. Trochę jak w 3D.
Jestem od dziś wielbicielką twórczości Wilhelma Moberga. Jest trochę jak meble z Ikei, prosta a jednocześnie szlachetnie piękna. Polecam.

Rodzina Rasków (Moberg Vilhelm)