Dodany: 06.12.2011 20:04|Autor: Agnesscorpio

Książka: Na szczyt góry
Dahl Arne (właśc. Arnald Jan)

Układanka

"Na szczyt góry" autorstwa Arne Dahla to trzecia z cyklu książek o Drużynie A. Ten szwedzki pisarz, który naprawdę nazywa się Jan Arnald, jest także krytykiem literackim i literaturoznawcą. Zadebiutował w 1990 roku i napisał jedenaście książek o Drużynie A. Wydawnictwo Muza wydało już "Misterioso" i "Złą krew".

"Na szczyt góry" to kolejna odsłona wielowymiarowych śledztw, w których uczestniczą Hjelm, Holm, Norlander, Söderstedt, Chavez, Nyberg i ich szef Hultin. Wskutek wydarzeń, które nastąpiły w poprzedniej części, Drużyna A została rozwiązana. Zespół rozproszył się, policjanci zostali przydzieleni do różnych zadań. Jednakże gdy nastąpi komasacja różnego rodzaju aktów przestępczych, policyjna "góra" podejmie decyzję o reaktywowaniu zespołu najzdolniejszych i najskuteczniejszych gliniarzy.

Zabójstwo kibica w klubie, wybuch w więzieniu, w którego wyniku zginie jeden z pensjonariuszy tego przybytku, spotkanie dwóch przestępczych ugrupowań, które przerodzi się w krwawą jatkę. Na pierwszy rzut oka nic nie łączy tych trzech spraw. Gdy do tego dojdą przestępstwa popełniane na dzieciach, działalność pedofilskiej siatki i okrucieństwo wobec nieletnich, wydawać się może, że to wszystko kompletnie nie ma ze sobą nic wspólnego. A jest jeszcze wątek skrzywdzonych dzieci i ich późniejszego życia. Jednakże członkom policyjnej organizacji uda się połączyć elementy układanki i doprowadzić tę zagmatwaną sprawę do końca.

Oprócz pasjonującego śledztwa poznajemy losy poszczególnych członków grupy, ich tajemnice, pragnienia, przekleństwa przeszłości. Każdy z nich niesie swój krzyż i stara się nie załamywać pod jego ciężarem.

"Na szczyt góry" to świetnie napisany kryminał z wątkami politycznymi i społeczno-obyczajowymi. Porusza tragiczne i trudne tematy, takie jak pedofilia, rasizm, terroryzm. Niektóre opisy wywołują przerażenie, szok, niedowierzanie, a jednocześnie agresję i złość. Książka napisana została wciągającym językiem, który jest na swój sposób niekiedy poetycki, a nawet metaforyczny. A jednocześnie bezlitosny, prawdziwy i jednoznaczny. Krótkie zwroty, zdania, czasami brutalne, innym razem żartobliwe dialogi, wszystko to sprawia, że prozę Dahla czyta się wyśmienicie. Idealna lektura dla miłośników dobrze napisanych historii kryminalnych, wielowątkowych, z dopracowaną i rozbudowaną intrygą.

Polecam i zachęcam także do sięgnięcia po wcześniejsze książki z tej serii.

[Recenzję zamieściłam wcześniej na moim blogu]