Dodany: 02.12.2011 03:12|Autor: Literadar

"Czarny horyzont"

Tomasz Kołodziejczak to jeden z autorów polskiej fantastyki realizujący się głównie w latach 90.; związany niegdyś z legendarnym klubem Tfurcuf, podobnie jak Rafał Ziemkiewicz czy Feliks W. Kres. Ma w swoim dorobku raptem kilka powieści, w większości jednak przyjmowanych z uznaniem, jak np. jedna z pierwszych polskich książek z gatunku space opera – "Kolory sztandarów". Przez ostatnie lata, zajęty działalnością wydawniczą, publikował tylko nieliczne opowiadania.

Zapowiedzią niniejszej książki były dwa utwory: "Klucz przejścia" oraz "Piękna i Graf", zamieszczane w antologiach. "Czarny horyzont" stanowi, co prawda, odrębną całość, ale ze względu na nawiązania do treści wspomnianych opowiadań, lepiej się z nimi wcześniej zapoznać. Łatwiej będzie też wejść w nietuzinkową wizję Europy po inwazji sił spoza naszych wymiarów. Kontynent został rozdarty na obszar zajęty i bezlitośnie okupowany przez demoniczne balrogi oraz tereny (w tym Polskę) chronione przez elfy przybyłe w pościgu za Złem.

Powiedzmy otwarcie: Kołodziejczak stworzył dzieło wyjątkowe. Głównie dzięki językowi powieści. Autor zaprzągł do swojej kreacji wszelkie dostępne źródła słowotwórcze: od Biblii poczynając, przez baśnie i przesądy, na kanonie fantasy kończąc. Balrogi i jegrzy, elfy i koboldy, ludzka technika wzmacniana magią, orbitalne satelity z magicznego drzewa, nanokadabry, awatary bojowe to składniki tej oszałamiającej techno-magicznej mieszanki.

Zabawa słowem jest podparta naprawdę widowiskowymi opisami, szczególnie urzekającymi, gdy mowa o czarach. Bardzo pomysłowo zarysowany jest wpływ magii na życie społeczeństwa. (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":

autor recenzji: Marek Piwoński

Recenzja ukazała się w magazynie BiblioNETkowym Literadar (nr 6)