Dodany: 14.06.2007 08:32|Autor: dorożka

Bez protekcjonalnego poklepywania po ramieniu

Wielu autorów podobnych książek dostępnych na rynku ma ambicje, by podać nam gotowe wzorce takiego postępowania, abyśmy nasze życie postrzegali jako mające sens, pełne treści i spełnienia. Ta książka nie poklepuje nas w sposób protekcjonalny po ramieniu, autorzy pisząc ją nie mieli na myśli przekazu: „Weź się w garść, będzie dobrze”. Raczej odwrotnie: przytaczając wypowiedzi różnych osób, w różnym wieku, znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych, udowadniają, że nasze zadowolenie lub poczucie jego braku zależy w znaczącej mierze od nas samych, od naszej aktywności, otwartości na innych ludzi i chęci stawiania czoła losowi.

Przekaz jest jasny: „nie daj się nieść fali, schyl się po szansę, którą los daje, skorzystaj z prawa do kształtowania własnego życia”.

Autorzy wyraźnie mówią o samorealizacji nie tylko przez osiąganie wyższego statusu życiowego: „Człowiek, który zatraca się w swoich »zewnętrznych marzeniach«, działa bez przerwy w ruchu, w nieustającej aktywności. Taki człowiek w istocie jest zapatrzony w rzeczy, w symbole mitu swojego życia – ale ani nie pojmuje tego mitu, ani tak naprawdę nie idzie jego drogą. Dlatego też nie potrafi prawdziwie cieszyć się swoimi osiągnięciami i gdzieś tam w głębi jest niezadowolony; staje się zrzędą, rozgoryczonym, rozczarowanym życiem, wiecznie pouczającym innych”*.

Książka opisuje nasze postawy wobec życia na różnych jego etapach wyznaczonych przeżytymi przez nas laty. Ileż pomysłów na siebie i swoje życie mają ludzie dojrzali!... Wypada im tylko pozazdrościć. I przeczytać tę książkę, niezależnie od swojego wieku metrykalnego.

* Mary Michael, "Ukryty plan życia: jak poznać swój wewnętrzny scenariusz i znaleźć swoje miejsce w życiu", tłum. Maria Skalska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004, s. 102.