Dodany: 21.11.2011 15:12|Autor:

Książka: Na tropie zła: Raporty profilera
Petermann Axel
Notę wprowadził(a): LamaPluj

Nie wiem, czym jest zło, mimo że wszystko, z czym mam do czynienia w swojej pracy, wiąże się z morderstwami i zabójstwami, ofiarami i sprawcami zbrodni, winą i pokutą [...]; analizuję przypadki zbrodni - jestem tak zwanym profilerem.

z przedmowy autora

Czytelnik znajduje tu zaledwie dwanaście z ponad tysiąca badanych przez autora zagadek kryminalnych. Petermann nie ubarwia, nie dodaje szczegółów, ale i nie przemilcza.

* Zgwałcona i zamordowana staruszka znaleziona w swoim sklepie. Podejrzenie pada na jej największego dłużnika, lecz test DNA doprowadza do uniewinnienia podejrzanego. Dopiero po latach następuje zwrot w sprawie.

* Zamordowano kobietę i jej dwoje dzieci. Mąż ofiary pozornie nie miał motywu, by to uczynić. A może jednak?

Gdy inne metody kryminalistyczne zawodzą, sprawa ląduje na biurku profilera. Jego praca pomaga zawęzić krąg podejrzanych z 200 do 5 osób.

Axel Petermann jest komisarzem kryminalnym i analitykiem policyjnym. Pracuje od ponad 30 lat w bremeńskiej policji, zbadał już ponad tysiąc spraw. Jako profiler tworzy portrety psychologiczne sprawców przestępstw.

[Weltbild, 2011]