Dodany: 2007-06-11 11:35|Autor:

Książka: Delikatność kobiet
Ballard James Graham
Notę wprowadził(a): Astral

nota wydawcy


Autobiograficzna powieść J.G. Ballarda, kontynuująca wątki tematyczne z "Imperium Słońca", światowego bestselleru uhonorowanego licznymi nagrodami literackimi i sfilmowanego przez Stevena Spielberga.

Wraz z narratorem, Jimem Grahamem przenosimy się do powojennej Anglii. Bohater stara się odnaleźć swoje miejsce w życiu jako student medycyny w Cambridge, a potem pilot RAF-u w Kanadzie. Powieść przedstawia wielowymiarowy portret świata po wojnie na przestrzeni 50 lat, wnikliwy i zmuszający do refleksji.


J.G. Ballard, Anglik urodzony w 1930 roku w Szanghaju, gdzie mieszkał do ataku na Pearl Harbor, wojnę spędził w japońskim obozie jenieckim. W 1946 roku zamieszkał w Anglii, studiował medycynę w Cambridge. Podczas służby w RAF-ie w Kanadzie zafascynował się science fiction. Debiutował w 1956. Pierwszą powieść, "The Wind from Nowhere", wydał w 1962, i jest to typowy utwór SF, czego nie da się powiedzieć o następnych powieściach, które zwykle wykorzystują elementy różnych odmian fantastyki z pewną domieszką surrealizmu, tworząc nader oryginalne całości. W Polsce wydano jego najsłynniejszą powieść, zawierające motywy autobiograficzne "Imperium Słońca" (1984, pol. 1990, sfilmowane przez Spielberga w 1987), a także "Wyspę" (1974, pol. 1982) i tom opowiadań "Ogród czasu" (1977, pol. 1983) z posłowiem Lecha Jęczmyka.

[Alfa, 1996]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2710
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: