Dodany: 10.06.2007 15:42|Autor: Kuba Grom

Tajemnicze i szalone

Cztery znane opowiadania Poego, w wersji ilustrowanej - i to dosyć osobliwie. Rysownik, a jest nim Gris Grimly, przedstawił świat opowiadań w wersji nieco naiwnie gotyckiej, zniekształconej i groteskowej. Ludzie są spotworniali, raz po raz uśmiechają się powykrzywianym garniturem zębów. Budynki powykręcane, sprzęty domowe sprawiają wrażenie rozsypujących się. Jedna ze scen w opowiadaniu "Zagłada domu Usherów" jest wyraźną karykaturą znanego obrazu "Nocna mara". Opowiadania zostały przetłumaczone przez Jolantę Kozak, znaną mi z dobrego tłumaczenia "Kruka" tegoż autora, ona też przetłumaczyła wiersz "Zamek opętany", ale muszę przyznać, że ta wersja podoba mi się mniej niż tłumaczenie tego samego utworu dokonane przez Langego, choć bardziej niż przekład autorstwa Wyrzykowskiego. Opowiadania są poskracane, co prawdopodobnie jest również cechą amerykańskiego wydania, opuszczone zostały fragmenty, które mogłyby nużyć czytelnika, zaś fragmenty mające wywołać szczególny efekt zostały wydrukowane grubszą czcionką.

Ogólnie ciekawe wydanie*, choć lepiej nie wyrabiać sobie opinii o autorze na podstawie tylko niego.

___
* Edgar Allan Poe, "Opowieści tajemnicze i szalone", tłum. Jolanta Kozak, wyd. Nasza Księgarnia, 2006.

Użytkownik: hidden_g0at 12.06.2007 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Cztery znane opowiadania ... | Kuba Grom
Jedyne, co mogłoby mnie zachęcić do tego wydania to ilustracje. Poza tym pomysł jest koszmarny. Ileż można płodzić kolejnych wydań zawierających jeno kombinacje tych samych opowiadań? Tak jakby nie można było obdarować czytelników zacnym tomikiem opowiadań Le Fanu, Meyrinka, Ewersa, czy Machena (tego autora nigdy w Polsce nie wydano - wstyd!).

No i po co komu nowe tłumaczenia? :) Lange, Leśmian i Wrzykowski zrobili swoje już dawno i nie widzę sensu, by ich poprawiać.