Dodany: 12.10.2004 16:57|Autor: mn82

Książka: Ja, Klaudiusz
Graves Robert

Dziwna historia życia dziwnego człowieka

Powieść Roberta Gravesa "Ja, Klaudiusz" jest utrzymana w formie autobiografii. Syn rodziny cesarskiej, tytułowy Klaudiusz, opisuje swe życie do momentu, w którym zostaje obwołany Cesarzem Rzymskim. Nie jest to jednak zwykła biografia, bowiem w starożytnym Rzymie działy się rzeczy, o których można niezwykle ciekawie i interesująco opowiedzieć.

Klaudiusz uchodził od zawsze za człowieka ułomnego, którego wszyscy poniżali, obrażali i traktowali z pobłażaniem. Jedynie kilka najbliższych osób, w tym rodzony brat Germanik i nauczyciel widzieli w nim inteligentnego i równego im człowieka.

Tytułowy bohater umiejętnie obserwuje zachodzące przez lata zmiany w rodzinie cesarskiej. Dzięki swej bystrości i inteligencji udaje mu się przeżyć wielu kandydatów do tronu rzymskiego. W końcu spełnia się przepowiednia i sam zasiada na tronie.

Zachowania opisane w tej niezwykłej powieści Gravesa do złudzenia przypominają znane nam schematy panujące we współczesnym życiu i polityce. Jest to wspaniała książka, która w ciekawy sposób opisuje zachowania i pragnienia ludzi, a zarazem uczy historii.