Dodany: 09.11.2011 13:03|Autor:

Książka: Dallas '63
King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)
Notę wprowadził(a): Ciachoo

1 osoba poleca ten tekst.

nota wydawcy


22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy’ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec? Gdyby można było ocalić JFK i zmienić bieg historii?


Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, dostaje wypracowanie – makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna…

Wkrótce potem przyjaciel Jake’a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake’owi szaloną – i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną – misję ocalenia Kennedy’ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswald i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake’a – życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.

„Dallas ’63” to hołd złożony prostszym czasom i poruszająca opowieść pełna gwałtownie narastającego suspensu, to Stephen King w swoim najlepszym epickim wydaniu.


Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Lśnienie” (1998), „Miasteczko Salem” (1998), „Misery” (2004) czy „Pod kopułą” (2010). Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King. „Dallas ’63” zostanie przeniesione na wielki ekran przez Jonathana Demme’a, który kupił prawa filmowe do książki. King będzie jednym z producentów filmu.

[Prószyński i S-ka, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1791
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: reniferze 07.04.2018 11:42 napisał(a):
Odpowiedź na: 22 listopada 1963 roku w ... | Ciachoo
Książka jest za długa - momentami akcja wlecze się jak flaki z olejem, a warstwa społeczna wcale nie jest tak bogata, jak mogłoby się wydawać. Mimo to warto poświęcić kilka dni na lekturę, żeby dowiedzieć się paru faktów lub uściślić swoje wyobrażenia o tamtych czasach. Nie jest to King w najlepszym swoim wydaniu, ale jednak stworzył w "Dallas '63" klasykę gatunku.
Użytkownik: Ciachoo 08.04.2018 14:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka jest za długa - m... | reniferze
Według mnie jest to King w najlepszym wykonaniu, bo książka jest świetna od początku do końca (a te zwieńczenia, jak fani wiedzą, często kuleją, tutaj było piękne). Wiele osób się przejechało, bo myślało, że to o podróżach w czasie (science fiction) czy historyczna (o prezydencie), a to tak naprawdę przepiękna obyczajowo historia o człowieku i miłości w najlepszym wykonaniu.
Użytkownik: reniferze 08.04.2018 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Według mnie jest to King ... | Ciachoo
Zakończenie istotnie jest dobre - jak słusznie zauważasz, nie zawsze się to Kingowi udaje. Ale jednak brakowało mi w tej książce emocji. Zresztą wiele osób ma zastrzeżenia do wątku romantycznego - że płaski, naiwny, męczący. Mnie nie irytował, tylko po prostu nie przekonał.
Użytkownik: Ciachoo 09.04.2018 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zakończenie istotnie jest... | reniferze
A mnie właśnie wręcz przeciwnie, bo facet jestem i nie przepadam za mdłymi i przesłodzonymi miłostkami jak w melodramatach. A tutaj to po ludzku i z dramatem przedstawione. No ale każdy ma swój gust.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: