Dodany: 02.06.2007 14:23|Autor: Bell

Piękna opowieść, na długo pozostająca w pamięci...


„Poczwarkę” napisała znana i ceniona polska pisarka Dorota Terakowska, autorka takich powieści, jak „Tam, gdzie spadają anioły”, „Ono” czy „Samotność bogów”.

Dorota Terakowska bohaterami swojej książki uczyniła małżeństwo: Adama i Ewę. Mają oni po trzydzieści lat. W ich życiu wszystko ma swoje miejsce, jest bardzo uporządkowane, można odnieść wrażenie, że nawet za bardzo. Para spodziewa się dziecka. Jeszcze przed narodzinami dziewczynki, rodzice planują jej przyszłość: dobra szkoła, świetne studia, kariera. Jednak ich marzenia oraz porządek rzeczy burzy przyjście na świat córeczki z zespołem Downa.

Ewa decyduje się na opiekę nad małą Marysią, lecz jej mąż całkowicie odrzuca dziewczynkę. Ich dotychczasowe życie zaczyna się sypać. Adama coraz częściej nie ma w domu wraz z rodziną. Tym sposobem mężczyzna wyrzeka się nie tylko Marysi, nazywanej Myszką, ale także jej matki.

Ewa musi poradzić sobie ze wszystkim sama. Kocha dziecko, ale ma też chwile żalu i zwątpienia. Kobieta płacze po nocach, rozważając, czy dobrze postąpiła, zabierając ze sobą córkę, czy nie lepiej by było, gdyby się jej wyrzekła.

„Poczwarka” nie jest lekką lekturą. Nie można jej przekartkować i odłożyć na półkę nie zastanawiając się nad treścią.

Jednak w „Poczwarce” Terakowska pokazuje nam, że nie musi być prawdą, że jeśli ktoś urodzi się upośledzony, musi być gorszy. Autorka zwraca uwagę, że życie wewnętrzne upośledzonego dziecka może być dużo bogatsze, niż skłonni jesteśmy przypuszczać. Że taka osoba może mieć piękniejszą duszę niż wielu innych ludzi. Bowiem w głowie Myszki tworzy się piękny, kolorowy świat, bez zła i niedoskonałości.

Po przeczytaniu tej lektury trzeba zadać sobie pytanie: Czy często nie jest tak, że ten, kto się wyróżnia, ten, kto jest inny, zostaje po prostu odrzucony, niezaakceptowany? Czy nie zbyt często?

Ciekawym rozwiązaniem jest także to, że życie opisywane jest z perspektywy dziecka i z perspektywy matki. Możemy poznać zaistniałą sytuację z dwóch punktów widzenia.

Książka jest niezwykle wzruszająca i wartościowa, na długo pozostająca w pamięci każdego wrażliwego czytelnika.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 20912
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 05.06.2007 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: „Poczwarkę” napisała znan... | Bell
Tak, miałam identyczne wrażenia po przeczytaniu "Poczwarki"; nie mogłam się od niej oderwać, nie dla samej intrygi, która jest stosunkowo prosta, ale dla sposobu, w jaki Terakowska umiała wniknąć w psychikę ułomnego dziecka i jego rodziców. Podobną sytuację - świat widziany oczyma dziewczyny, a potem kobiety jeszcze bardziej poszkodowanej przez los niż Myszka, i równocześnie oczyma jej zdrowych sióstr - opisuje Majgull Axelsson w "Kwietniowej czarownicy". Gorąco polecam!
Użytkownik: ulabalbina 28.07.2007 07:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, miałam identyczne wr... | dot59Opiekun BiblioNETki
wzruszająca,.Porusza bardzo trudne problemy a jednak czyta się ją jednym tchem.po tej lekturze wielu z nas spojrzy z pewnoscią inaczej na "MYSZKI" które żyją obok nas.gorąco polecam. szkoda, że autorka nie napisze już żadnej książki...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: