Dodany: 30.10.2011 15:57|Autor: marysia_1234

"Kapłanka w bieli"

"Kapłanka w bieli" jest początkiem trylogii spod znaku klasycznej fantasy – pełnej nieustraszonych bohaterów, magii i bogów nieustannie wtrącających się w ludzkie sprawy. Zgodnie z konwencją mamy więc Dobro zmagające się ze Złem, liczne podróże, wątek adepta poznającego tajniki magii oraz zakazaną miłość. Nad wszystkimi bohaterami ciąży przeszłość, która ma ogromny wpływ na kształt wydarzeń teraźniejszych. Bardzo ciekawie zresztą Canavan rozgrywa ten motyw, budując uniwersum, w którym nawet bogowie żyją z piętnem swojej przeszłości. Autorka postawiła także na bardzo zróżnicowany świat – wiele wątków, wiele ras i wiele problemów: tych zwyczajnych i tych "metafizycznych".

Pisarka wprowadza na scenę wielu bohaterów i trzeba przyznać, że doskonale nad nimi panuje, z wprawą rozgrywając relacje między nimi, łącząc postacie w zaskakujące nieraz konfiguracje. Szkoda, że niektórych rozwiązań fabularnych łatwo się domyślić; nie zaszkodziłoby nieco skomplikować pewne sceny i wątki, by nie były aż tak oczywiste. Drażni też nieco nieskazitelność pewnych bohaterów i ich niezłomna prawość, ale Canavan nigdy nie hołdowała postmodernistycznym zabawom z konwencjami i przesadnemu komplikowaniu postaci. Mimo tego udało jej się stworzyć kilka postaci, które zapadają w pamięć i nie są aż tak jednoznaczne, potrafią także sprawiać niespodzianki czytelnikowi – choćby sposób zarobkowania jednej z bohaterek jest bardzo oryginalny i mało przystający do jej pozycji.