Dodany: 04.10.2011 21:18|Autor:

Była to sensacja, która przyciągnęła naukowców, turystów, reporterów, ciekawskich z całego świata.

Howard Carter, angielski archeolog znalazł w skalnej dolinie pod Tebami nad Nilem skarb nie spotykanej wartości. Nigdy nie widziane, tysiącletnie ozdobne przedmioty, o których tylko w bajkach się słyszy, odkrył badacz, od wielu lat poszukujący grobu faraona Tutanchamona. Skarb przeszedł wszelkie oczekiwania. Carter jednak wykazał, że to znalezisko było zaledwie częścią złotych darów pochówkowych. Najwidoczniej rabusie grobów skradli wiele kosztowności.

Co splądrowali? Kim byli rabusie, kim ich mocodawcy?

Karl Bruckner, autor wielu nagrodzonych książek, usiłuje dać na te pytania przekonywającą odpowiedź. Barwnie i żywo przedstawia wypadki, które miały miejsce przed 3300 laty. Niemniej dramatycznie przebiega akcja drugiej części książki. Autor opisuje decydujące dla egiptologii odkrycie tajemniczego, czarnego, bazaltowego kamienia z Rosetty podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie i unaocznia czytelnikom, jak żądza wiedzy i niestrudzony, bezinteresowny duch badacza odnoszą największy triumf. Howard Carter odkrywa grobowiec faraona Tutanchamona.

„Złoty faraon” to pasjonująca opowieść o największym odkryciu archeologicznym XX w.

[tekst z obwoluty]

[Nasza Księgarnia, Warszawa 1971]