Dodany: 29.09.2011 01:32|Autor: krasnal

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

2 osoby polecają ten tekst.

Lista laureatów i rozwiązanie konkursu nr 127 pt. "Wojownicy, rycerze, żołnierze"


Kochani moi dzielni wojowie!

Gratuluję Wam wszystkim przetrwania konkursowej zawieruchy i rozpoznania zamaskowanych Nieznanych Żołnierzy! Ostatecznie nawet Straszna Czwórka nie okazała się tak straszna i dała się wytropić. Pora więc na wyniki.


Najpierw Szanowni Wojownicy Dusiołkowie, wraz z liczbą strzał, jakie się im dostały.



1. Karol May „Winnetou” (23/29)

2. Miguel de Cervantes Saavedra „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy” (29/29) Wszyscy zgadli, co za niespodzianka;)

3. Neal Stephenson „Cryptonomicon” (10/29)

4. Marcin Mortka „Ostatnia saga” (12/29) Po podpowiedzi fragment przestał był Taaki Straszny:) Zmyliło Was pewnie to, że wszystkie pozostałe książki miałam ocenione, a „Cryptonomicon” wpisany jako „w czytaniu” i uparliście się szukać w moich ocenach. Albo szukaliście w literaturze historycznej. I zupełnie nie było tego wiosną u Cirilli;)

5. Andrzej Waligórski „Nowe wyposażenie” (16/29) To przykład na to, jak cudowny jest rycerz Dreptak:) Polecam też w wersji śpiewanej – w wykonaniu Olka Grotowskiego.

6. Aleksander Kamiński „Zośka i Parasol” (21/29) Tu się czasem myliło z „Kamieniami na szaniec” – a to kontynuacja jest. Piękna zresztą. We fragmencie występuje moja chyba ulubiona postać, czyli Irka, ze swym mężem, Czarnym Jasiem.

7. William Wharton „W księżycową jasną noc” (22/29) Kto czytał, chyba nie zapomni KITLEFUJa;)

8. Francine Rivers „Głos w wietrze” (16/29) Dużo osób zaczynało od strzelania w tom trzeci, ale w końcu trafiliście i we właściwy:)

9. Marion Zimmer Bradley „Mgły Avalonu” (14/29) Mimo niewyiksowania fragment nie był taki oczywisty – poszukiwanie Graala nie było centralnym motywem tej pięknej, kobiecej wersji sagi arturiańskiej.

10. Marek Ławrynowicz „Diabeł na dzwonnicy” (16/29) Wierszyk sam w sobie był czołgiem, ale ocen ta niewielka książeczka ma niedużo, więc tak całkiem prosto nie było. Chyba nikt z Was tego nie czytał – a warto! Dla słuchających: audiobook w czytaniu Henryka Machalicy – cudeńko!

11. Jay Kopelman, Melinda Roth „Misja szczeniak: Pozdrowienia z Bagdadu” (11/29) Wszystko we fragmencie było – i wojna, i psiak. A Katowice znają to dzięki Marylkowi.

12. Orson Scott Card „Gra Endera” (20/29)

13. James Clavell „Shogun: Powieść o Japonii” (18/29)

14. Krzysztof Piskorski „Najemnik” (16/29) Starzy wyjadacze wiedzą, że u mnie w konkursach zawsze trzeba sprawdzić, czy gdzieś nie kryje się Krzysztof Piskorski;) Dla tych, którzy pokonkursowo czytali „Poczet dziwów miejskich” – to jest znacznie lepsze!

15. Margaret Mitchell „Przeminęło z wiatrem” (26/29) Marylek ma rację – wszyscy czytali, oglądali, albo i tak znają;) Tylko ja kojarzę jedną, Jedynie Słuszną, ekranizację...

16. Wiech „Cafe Pod Minogą” (11/29 + jedno wskazanie autora) Taki czarny powstaniec, czyli Szuwaks (vel wdowa Emalia Czarnomordzik), to tylko u Wiecha. Również polecam gorąco audiobook – czyta Zbigniew Buczkowski, naśladując tę piękną gwarę warszawską Maniusia Kitajca i spółki:)

17. Frank Herbert „Diuna” (20/29)

18. Guy Gavriel Kay „Wędrujący ogień” (9/29) Mniej znane, choć było w moich ocenach. Przeklęty Wojownik to sam Artur Pendragon, w zupełnie nietypowej odsłonie. Również bardzo polecam! I w ogóle – Kay pisze takim pięknym językiem...

19. Joseph Heller „Paragraf 22” (18/29) Może nie był to najbardziej charakterystyczny dla książki fragment, ale Hania wyraziła wątpliwość – no czyż gdzieś jeszcze była Bolonia?;)

20. Wojciech Jagielski „Modlitwa o deszcz” (15/29 + 2 wskazania autora) Tu również dużo było we fragmencie, który w ogóle nie był wyiksowany.

21. Andrzej Ziemiański „Achaja” t.1. (15/29)

22. Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” (28/29 + jedno wskazanie autora) Polowaliście niekiedy na „Pana Wołodyjowskiego”, ale ogólnie Sienkiewicz się rzucał w oczy. Takiego pana Zagłoby to wszak ze świecą szukać! No, chyba że u Waligórskiego...;)

23. Lucy Maud Montgomery „Rilla ze Złotego Brzegu” (24/29 + jedno wskazanie autorki) Moja ukochana część „Ani”. I ukochany fragment. Zawsze płaczę, nie ma rady.

24. Olga Gromyko „Zawód: wiedźma” t.2. (19/29) No i co ja poradzę, że Gromyko pisze o wszystkim, o czym ja sobie wymyślę konkurs?;) W dodatku TAK pisze!

25. Bułat Okudżawa „Do widzenia chłopcy” (tłum. Witold Dąbrowski) (15/29 + jedno wskazanie autora) Nie było to najłatwiejsze, co mogło być z Okudżawy (alternatywą były „Piosenka o papierowym żołnierzyku” i „Piosenka amerykańskiego żołnierza”), ale to jest najukochańsze.

26. Jacqueline Carey „Strzała Kusziela” (15/29 + jedno wskazanie autorki) Również polecam. Wyłącznie osobom pełnoletnim wszakże;)

27. Fannie Flagg „Dogonić tęczę” (13/29)

28. Karolina Lanckorońska „Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945” (16/29)

29. George R.R. Martin „Starcie królów” (21/29) Wspaniała Brienne Ślicznotka – nie mogło jej zabraknąć! Czekam z niecierpliwością do wiosny, jak wypadnie grająca ją w serialu aktorka:)

30. Clive Staples Lewis „Podróż ‘Wędrowca do Świtu’” (23/29) Niepowtarzalny, sam we własnej osobie – Ryczypisk!:)



A teraz moi dzielni wojowie-konkursowicze:)

W konkursie wzięło udział 29 osób.


1 miejsce: asia_ – trzecia, jeśli chodzi o czas, ale zupełnie bez strzelania po sufitach:)

Dalej byli ci, co trochę postrzelali po bokach, ale cel osiągnęli tego samego dnia – i tu w kolejności czasowej:

Mamut – najszybszy, dzielnie próbujący złapać wikinga za uszy, zanim się pojawiły plotki na jego temat. Odważnie strzelał na ślepo, za co należy się ogromne uznanie! W dodatku zamiast wsparcia bojowego miał trudne warunki dentystyczne.

Dot59 – niespełna półtorej godziny później niż Mamut, z mniejszą liczbą dziur w suficie, za to z wypchanym schowkiem.

Minutka – która otrzymuje szczególne wyróżnienie i brawa na stojąco za odgadnięcie Strasznej Czwórki bez niczyjej pomocy! I za podzielenie się zdobyczą:) Dzięki takim żołnierzom cała armia zwycięża! Przytrzymała ją tylko jeszcze chwilę 18 (bo też taki wędrujący ogień niełatwo jest złapać).

Joy D – dzielnie rozbroił wszystkie miny (jako snajper powojskowy), choć się krygował, że on tak tylko na chwilę;)

Anek7 – specjalistka od maili nadchodzących o świcie:)

Następnego dnia komplet zdobyli:

Marylek – zasypująca mnie mailami, niecierpliwiąca się i biegająca jak, nie przymierzając, generator grajmruczenia z pęcherzem – ale dzielna do końca!:)

Sherlock – który, ot tak, przysłał za jednym zamachem cały zastęp żołnierzy i nikogo w szeregu nie brakowało. Cóż, nazwisko zobowiązuje:)

Z kilkudniowym opóźnieniem, ale równie dzielnie, komplet zdobyła także:
Wilga

Razem więc aż 9 osób rozpoznało wszystkich przedstawionych Nieznanych Żołnierzy! I niech mi nikt nie mówi, że konkurs był strasznie trudny;)

Pozostali walczący zdobyli punkty w następującej liczbie:

2. Mc Agnes – 50
3. Benten, jenny – 48
4. hburdon – 46
5. aramona – 37
6. ai.ai (zonia95) – 36
7. PlusMinus – 35 (gratulacje dla debiutantki!)
8. Ultramaryna – 30
9. Mika_P – 28
10. _nika_ – 27
11. Natii – 23
12. Snookerka, Sznajper, Annmarie, Cirilla, Neelith – 16
13. Czajka – 14
14. zagadka, Syrenka – 10
15. mafia – 9

I tym sposobem kończymy konkurs wojowniczo-rycerski. Dziękuję Wam wszystkim za wspólną zabawę!

A na zakończenie - obiecany mniej znany, liryczny Andrzej Waligórski. Mocno biłam się z myślami, czy nie umieścić w konkursie tego wiersza, ale przecież Dreptak być MUSIAŁ:) Teraz więc:

Ballada o żołnierzyku

W długi, śmieszny karabin
I w stary bagnet zbrojny,
Zjawił się u mnie żołnierz
Z pierwszej światowej wojny.
I stanął w okienku strychu
Z tym karabinem w dłoni,
I strzela przez to okienko
I widać się przed kimś broni.
Na próżno mu tłumaczę
Że teraz to nie ma sensu,
I żeby sobie odpoczął
Bo ręce mu się trzęsą
I żeby przestał strzelać
Bo wszędzie jest spokojnie,
I jest nie tylko po pierwszej
Ale i po drugiej wojnie.
On milczy i patrzy w przestrzeń
Nieruchomymi oczami,
I strzela często i gęsto
Zardzewiałymi kulami.
Do wrogów nieistniejących
Lecz wciąż tak samo złych,
I czasem mój mały synek
Idzie do niego na strych.
Zanosi mu miskę zupy
Albo trzy - cztery bułki,
A idąc zawsze zabiera
swój łuk i strzały z półki.
A żołnierz jest bardzo głodny,
Lecz nim się rzuci na żarcie,
Ustawia mojego synka
Na niepotrzebnej warcie.
Więc synek wkłada hełm,
W którym wygląda śmiesznie,
I strzela z łuku, a żołnierz
Jedzeniem się dławi pośpiesznie,
Lecz jedząc spogląda czujnie
Ku ciemniejącym polom,
Posłuszny przebrzmiałym rozkazom
Żałosny i smutny dziwoląg.
A mnie wcale nie śmieszy
Tej sprawy absurd niezmierny,
Mnie imponuje ten żołnierz,
Przynajmniej jest czemuś wierny.


Wyświetleń: 7802
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 17
Użytkownik: Marylek 29.09.2011 02:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Kochany Krasnalku, bardzo Ci dziękuję za świetny konkurs, który na początku wydawał mi się łatwy, choć potem się okazało, że niekoniecznie do końca. ;) Dzięki niemu pobiegłam pospiesznie oceniać Okudżawę, którego jeden, hm, egzemplarz stoi mi na półce z książkami, a trzech na półce z płytami, a tymczasem w ocenach była luka karygodna! I za Waligórskiego lirycznego też dziękuję.

Mataczom wszystkim dziękuję również, bo bez nich zostałabym z pewnością pokonana przez połowę dusiołkowych wojów!

A "Misję szczeniak" nieustająco wszystkim polecam! :)
Użytkownik: anek7 29.09.2011 05:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Maile były o świtaniu to i podziękowanie wysyłam o tej samej porze;)

Dzięki śliczne dla Krasnalka za wspaniały konkurs a także dla mataczących, bez których niektórzy wojacy do dzisiaj byliby dla mnie nieznani:O)
Użytkownik: KrzysiekJoy 29.09.2011 07:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Drogi Krasnalku. Nie jest dla Ciebie żadną tajemnicą, to, że Krzyś uwielbia Twoje konkursy. Przed konkursem popadłem w jakieś dziwne odrętwienie umysłowe, ale dzięki Twoim dusiołkom, apatia szybko minęło.:)
Dziękuję Ci, za bardzo poznawczy konkurs. Przyznaję jednak, że Mortka nie trafił na listę moich ewentualnych lektur, ale to nic w porównaniu z tym, co zawsze znajduję w
Twoich ocenach.:)

Malutkie sprostowanie. Krasnalku, w wojsku byłem saperem-minerem, co też zobowiązuje.:)
Użytkownik: krasnal 29.09.2011 23:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Drogi Krasnalku. Nie jest... | KrzysiekJoy
No widzisz, myślałam o saperze, ale pewnie i Sznajper mi gdzieś po myślach łaził - i się zlepiło;)
Użytkownik: paren 29.09.2011 09:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Konkurs był świetny, a Nieznani Żołnierze okazali się nie tak zamaskowani, żeby ich rozpoznanie było niemożliwe. :-)
Gratuluję wszystkim Dzielnym Wojownikom zwycięstwa w tej potyczce, niezależnie od ilości zdemaskowanych przeciwników. Kłaniam się tym, którzy rozpoznali wszystkich. :-)

A oto Wasze podpisy konkursowe:

Dobry wojak Krasnal (Krasnal)
anek7 w rycerskim rynsztunku (anek7)
benten ksiązką wojuje (benten)
berserker w konkursowym szale (asia_)
Ciri po żuchwę ciężkozbrojna (Cirilla)
dot59 - jedna pancerna bez psa (dot59)
Kocica bojowa zaczepno-obronna (Marylek)
mamut w panterce w Tygrysie Królewskim (janmamut)
Obłędna alva (alva)
PlusMinus rycerzem okrągłego stołu (PlusMinus)
Po mieczu - ai. ai (Zonia95)
Szeregowiec Neelith (Neelith)
za mundurem panny sznurem... (minutka)
Zakuty łeb, czyli mam coś z rycerza (Joy D)

Jeżeli kogoś pominęłam [nie mam Czajki..., jak to możliwe??? :( ], to proszę o wiadomość.

A następna zabawa już za kilka dni, zaczynamy w nocy z 1 na 2 października (z soboty na niedzielę) . Na swój konkurs zaprasza Was Sherlock. :-)
Użytkownik: minutka 29.09.2011 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Krasnalu, dziękuję za bardzo ciekawy konkurs, lubię dzielnych wojaków i z przyjemnością ich tropiłam. :) Początkowo szło łatwo, później zaczęły się schody, ale dzięki mataczeniom (chwała temu, kto to wymyślił) udało się je pokonać.

"Diabeł na dzwonnicy" powędrował do schowka, mam nadzieję, że szybko go dopadnę.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 29.09.2011 18:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Krasnalu, dziękuję za bar... | minutka
Podpisuję się pod każdym z powyższych słów. Na "Diabła..." też nabrałam ochoty, a ponadto na "Fionawarski gobelin", i na "Szoguna", bo chyba nie czytałam, tylko oglądałam ekranizację (a może czytałam, tylko nie pamiętam, o zgrozo?).
Użytkownik: asia_ 29.09.2011 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Dziękuję Krasnalku za bardzo przyjemny konkurs :)
Gratulacje dla wszystkich uczestników, a przede wszystkim (wraz z podziękowaniami za mataczenie - bez niego byłoby ciężko) dla Minutki za Straszliwą Czwórkę.
Użytkownik: Sherlock 29.09.2011 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Bardzo Ci dziękuję, Drogi Krasnalku, za znakomity (i autentycznie trudny) konkurs! Minutce natomiast ślicznie dziękuję za cenną podpowiedź! Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję!
Użytkownik: jenny 29.09.2011 22:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Krasnalku, wielkie dzięki za tak ciekawy konkurs, fragmenty były świetne, a Strzała Kusziela opuściła właśnie ciepłe progi biblioteki by mnie raczyć swoim słowem... i chyba na niej się nie skończy. To był naprawdę owocny konkurs!
Użytkownik: Czajka 30.09.2011 00:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Dziękuję, Krasnalku za konkurs. Zgadłam wszystko co czytałam. :)
Użytkownik: _nika_ 30.09.2011 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Bardzo dziękuję za konkurs:)
Użytkownik: janmamut 01.10.2011 00:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Krasnalku! Dziękuję za śliczny konkurs, z dokładnością do Strasznej Czwórki w sam raz dla obolałego i wystraszonego mamuta! A Straszną Czwórkę z kontrkonkursu już zdradzać, czy chcesz się jeszcze pomęczyć?

Wśród wyrazów uznania dla uczestników szczególne należą się Minutce za pomysłowość i dobre serduszko. :-)
Użytkownik: krasnal 01.10.2011 20:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Krasnalku! Dziękuję za śl... | janmamut
Zdradzać:) Nie będę miała teraz i tak czasu, żeby nad tym siąść.
Użytkownik: hburdon 01.10.2011 21:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Kochany Krasnalu, bardzo przepraszam, że zupełnie zniknęłam pod koniec, ale komputer rozłożył mi się na łopatki i wcale nie chciał wstać. Teraz już czuje się lepiej i ja również, i oboje życzymy Ci wszystkiego najlepszego... z okazji zakończenia konkursu, oczywiście. ;)

A "Strzała Kusziela" wyszła mi w tym fejsbukowym przewodniku "Co teraz przeczytać". :)
http://www.box.net/shared/static/a6omcl2la0ivlxsn3​o8m.jpg
Użytkownik: McAgnes 02.10.2011 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Dzięki za konkurs, Krasnalu, choć do prawda przegapiłam ciut koniec, ale i tak wykrzesałam z siebie wszystko co możliwe.
Ten audiobook, mówisz, dobry?
Strzała mi się jeszcze podoba i dlaczego nie czytałam jeszcze Achai, no dlaczego. Muszę sobie schowek uzupełnić.
Użytkownik: PlusMinus 03.10.2011 15:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani moi dzielni wojow... | krasnal
Ja dopiero teraz miałam możliwość połączenia się z internetem i od razu chciałam podziękować za tak ciekawy i zachęcający konkurs, a także za cierpliwe wtajemniczenie w co i jak :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: