Dodany: 27.09.2011 09:46|Autor:

Andrzej Bitow (ur. w r. 1937) jest jednym z najbardziej znanych współczesnych prozaików radzieckich. W Polsce ukazały się dotychczas trzy jego książki ("Wielka kula", Nasza Księgarnia 1964; "Takie długie dzieciństwo", PIW 1966; "Letnisko", PIW 1970) oraz liczne opowiadania. Bitow to twórca prozy oryginalnej, lecz nieprostej, skłaniającej czytelników do intelektualnego wysiłku. Trud ten wszakże pod każdym względem się opłaca: wirtuozerię stylistyczną i dociekliwość analizy psychologicznej łączy Bitow z pogłębioną refleksją moralną i filozoficzną o człowieku i jego miejscu w świecie.

Niniejszy tom z punktu widzenia gatunku jest "dziennikiem podróży", przy czym są to podróże w czasie i przestrzeni. Wrażenia z wędrówek po egzotycznych krainach radzieckich (Gruzja, Armenia, Uzbekistan, Azja Środkowa i Daleki Wschód) dają bohaterowi okazję nie tylko do poznania życia, obyczajów i historii innych ludzi, lecz przede wszystkim do zgłębienia własnych doznań i analizy własnej osobowości w jej procesie poznawania świata.

[tekst z obwoluty]

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986]