Dodany: 24.09.2011 11:47|Autor:

"Misja Florence" miała w Niemieckiej Republice Demokratycznej 17 wydań. Jej bohaterką jest Florence Nightingale, angielska reformatorka pielęgniarstwa i działaczka społęczna, która dokonała przełomu w angielskim pielęgniarstwie XIX w. Jej dziełem jest przede wszystkim wprowadzenie kobiecej służby sanitarnej podczas wojny i dostrzeżenie w żołnierzu człowieka.

Książka przedstawia bardzo impresyjnie postać kobiety, która podporządkowała swe życie słowom Chrystusa zanotowanym w Ewangelii wg św. Jana. Pod wpływem tych słów zdecydowała się porzucić w 1854 r. pracę przełożonej londyńskiego szpitala i udała się do Skutari, aby zmienić katastrofalny stan lazaretów wojskowych podczas wojny krymskiej.

Musiała walczyć nie tylko z brakiem elementarnych warunków higienicznych, materiałów opatrunkowych, sprzętu sanitarnego, żywności, celowej opieki nad chorymi, ale także z nieufnością, zawiścią, złem.

Angażując w tę misję wszystkie swe siły, dokonała gruntownej przemiany owego stanu rzeczy. Jej ofiarne oddanie przezwyciężyło wszelkie przeciwności. Zdobyła całkowite zaufanie żołnierzy, w ojczyźnie doceniono jej dzieło. Powróciwszy po wojnie do kraju nadal poświęcała się swej misji. Przez założenie szkoły pielęgniarstwa przyczyniła się do jego rozwoju.

"Misja Florence" jest nie tylko wnikliwym obrazem tego dzieła, ale jest jednocześnie książką pobudzającą, domagającą się naśladownictwa w pracy dla ludzi.

[tekst z obwoluty]

[Pax, 1976]