Dodany: 2011-09-23 16:02|Autor: edym

Książki i okolice> Książki w szczególe> Baba Jaga zniosła jajo (Ugrešić Dubravka)

1 osoba poleca ten tekst.

"Życie jest bajką", czyli cała prawda o Babie Jadze


Jeśli myślisz, że miejsce Baby Jagi jest w bajce i w dorosłym życiu nie musisz się jej lękać, to jesteś w błędzie! Życie to bowiem bajka, w której są i złe czarownice i dobre wróżki, a Dubravka Ugresić podpowie ci, jak się w tym odnaleźć.

Co ma wspólnego kobieta taka jak ja, czy Ty, z Babą Jagą? Zdaniem najpopularniejszej chorwackiej pisarki - Dubravki Urgesić - dużo. Niejedna z nas, niezależnie od wieku, ma bowiem w sobie całkiem sporo z czarownicy. "Babajagowatość" to jednak nie tyle szkaradny wygląd, ale przede wszystkim pewne cechy charakteru, którymi potrafimy zatruć życie bliskim, bardziej niż niejedną czarodziejską miksturą. Jak rozpoznać w sobie Babę Jagę? I jak strzec się przed nią, jeśli dostrzeżemy ją w bliskich nam kobietach? Radzę wszystkim Paniom zaprzyjaźnić się z literaturą chorwackiej pisarki, bo to prawdziwa kopalnia wiedzy o nas samych, a przy tym o kulturze słowiańskiej, której nam Polkom wstyd nie znać.

W książce Urgesić "Życie jest bajką" temat ciemnych odcieni kobiecości zostaje odmieniony na trzy różne sposoby. W pierwszej części powieści pisarka z rozbrajającą szczerością zwierza się z trudnych relacji, jakie łączą ją ze starzejącą się matką. Następnie wciela się w rolę gawędziarki, która snuje kipiącą dowcipem opowieść, właściwie bajkę, o trzech podstarzałych przyjaciółkach, które w trakcie kilku tygodni spędzonych w ekskluzywnym SPA całkowicie odmieniają swoje życie, by wreszcie w ostatniej części książki oddać głos specjalistce w zakresie folklorystyki, która wyjaśni, co ma wspólnego każda z bohaterek "Życie jest bajką" ze słowiańską Babą Jagą.

Znakomita pozycja dla wszystkich, którzy mieli choć raz do czynienia z Babą Jagą, czy to w książce, czy w życiu. Ugresić w wyczerpujący i dowcipny sposób rozprawia się z czarownicami i podpowiada jak nie stać się jedną z nich. Polecam!
Wyświetleń: 1065
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Marylek 2013-12-28 10:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli myślisz, że miejsce... | edym
Jedna poprawka: trzy przyjaciółki spędzają w SPA kilka dni, nie tygodni. Konkretnie: sześć.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: