Dodany: 19.05.2007 21:26|Autor:

Vladimir Volkoff jest znanym i cenionym na Zachodzie pisarzem, zafascynowanym możliwościami i metodami manipulowania świadomością jednostek i całych grup ludzkich, czemu dawał wyraz w swoich powieściach, łączących zajmującą fabułę z kliniczną niemal analizą mechanizmów manipulacji psychologicznych.

Książka "Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny" ma nieco odmienny charakter. Jest to swoista odtrutka na zalewającą nas zewsząd dezinformację i manipulację, antologia kilkunastu tekstów wybitnych teoretyków i praktyków wojny psychologicznej, wybranych i komentowanych przez autora w ten sposób, by ukazać cele, metody i środki wpływania na opinię publiczną, a tym samym umożliwić czytelnikowi ich rozpoznanie i obronę przed nimi.

Obok historii dezinformacji Volkoff przedstawia też współczesne przykłady tego rodzaju działań, prowadzonych zarówno przez służby specjalne, jak i różne siły polityczne. Cel jest jednak zawsze ten sam - realizacja starej maksymy chińskiego "ojca" wojny psychologicznej, Sun Cy: "Najwyższą sztuką wojenną jest ujarzmienie nieprzyjaciela bez walki".

Dziś, kiedy trudniej niż kiedykolwiek rozstrzygnąć, co jest owocem naturalnego rozwoju wydarzeń, a co produktem manipulacji, co informacją, a co klasyczną dezinformacją, czego dowody mamy na każdym kroku, zarówno w polityce międzynarodowej, jak i naszej, polskiej, książka Volkoffa, mimo że wydana w oryginale już kilka lat temu, nabiera nowej, niepokojącej aktualności.

[Wydawnictwo Antyk, 1999]