Dodany: 07.09.2011 23:50|Autor: Anncecile

Czytatnik: bazgrolnik

Lista dwudziestolecia - making of

Z racji zbliżających się moich dwudziestych urodzin (jupi!) postanowiłam zrobić listę książek do przeczytania, po jednej książce na każdy rok mojego życia według daty pierwszego wydania (polskiego). Pierwsza pozycja byłaby z 1991 roku, ostatnia z 2011.

W tym miejscu chciałabym Was, drodzy Biblionetkowicze, prosić o pomoc przy ułożeniu tej listy. Bo mogłabym wziąć pierwszą lepszą książkę z każdego roku, ale wolę zdać się na Was.

Także czekam na propozycje, wystarczy jak rzucicie pomysł: rok - tytuł, oczywiście możecie podawać pojedyncze pozycje, nie wszystkie na raz. Potem po przejrzeniu książek w dniu urodzin umieszczę kompletną listę:)

To tylko pomysł, ale Wasza pomoc przy jego realizacji byłaby świetnym prezentem:)

Użytkownik: Aquilla 08.09.2011 00:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
Może napisz najpierw, jaką literaturę najbardziej lubisz, bo mogę Cię zaraz zalać najlepszą fantastyką, ale co z tego jeśli przykładowo fantastyki nie cierpisz ;)
Użytkownik: Anncecile 08.09.2011 08:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Może napisz najpierw, jak... | Aquilla
Piszcie wszystko co wam przyjdzie do głowy. Fantastykę ostatnio odkryłam, więc też jestem otwarta:)
Użytkownik: Aquilla 08.09.2011 00:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
a póki co mogę Ci przedstawić MOJĄ listę najfajniejszych książek z tych lat, z pominięciem tych, które widziałam ocenione u Ciebie. Z góry uprzedzam, że lista jest bardzo fantastyczna :)

1991 - Gra Endera (Card Orson Scott) - bo to najgenialniejsza książka sf, jaką czytałam
1992 - ...
1993 - ...
1994 - Kolor magii (Pratchett Terry) - bo jako ternięta zawsze będę promować Pratchetta
1995 - Jeśli tylko potrafiłyby mówić (Herriot James (właśc. Wight James Alfred)) - bo to bardzo optymistyczne opowiadania o zwierzakach
1996 - Chrzest ognia (Sapkowski Andrzej) - bo Wiedźmina dobrze znać
1997 - ...
1998 - Autobiografia (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - bo to niesamowicie optymistyczna ksiązka, poza tym z tego co widzę Christie lubisz
1999 - ...
2000 - ...
2001 - ...
2002 - Chwila (Szymborska Wisława) - bo warto poznać naszą noblistkę
2003 - Inne pieśni (Dukaj Jacek) - bo ludzie tak chwalą Dukaja, że coś w tym musi być
2004 - ...
2005 - Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz (See Lisa) - bo warto poznawać inne kultury
2006 - Krótka historia prawie wszystkiego (Bryson Bill) - bardzo fajny wstęp do poważnej nauki, dobrze i przejrzyście napisany LUB Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) - bo to historia dziejąca się w mieście książek, który bibliofil nie chciałby się znaleźć w takim miejscu.
2007 - Oberki do końca świata (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) - bo to jedna z najlepszych polskich książek ostatnich lat
2008 - Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) - bo uwielbiam apokaliptyczny klimat tej ksiązki
2009 - Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)) - bo to piękna bajka i fajnie wrócić do czasów dzieciństwa
2010 - ...
2011 - Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny (Brzezińska Anna (ur. 1971)) - bo to świetna polska fantastyka (można czytać bez pierwszej części, aczkolwiek pierwsza część też świetna)
Użytkownik: benten 08.09.2011 00:57 napisał(a):
Odpowiedź na: a póki co mogę Ci przedst... | Aquilla
Pratchett na każdy rok nie jest złym pomysłem ;>
Użytkownik: Anncecile 08.09.2011 08:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Pratchett na każdy rok ni... | benten
Może i byłby dobrym pomysłem, ale tym razem chodzi o poszerzanie horyzontów:). Ale może jak zacznę już od "Koloru magii" to po przeczytaniu listy pociągnę dalej, kto wie?

Na razie widzę już kilka książek, które chcę przeczytać, Aquilla, dzięki. Tymczasem proszę o dalsze podpowiedzi - chciałabym mieć szerszy wybór, żeby choć trochę dostosować pode mnie jednak:)
Użytkownik: benten 08.09.2011 01:06 napisał(a):
Odpowiedź na: a póki co mogę Ci przedst... | Aquilla
To ja wypełnię 2010 -Dożywocie (Kisiel Marta) urocza książka.
A Autobiografia (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))? rozumiem, że bierzesz pod uwagę rok polskiego wydania?
Ja osobiście przy tworzeniu takiej listy brałabym pod uwagę rok oryginalnego wydania, byłoby dla mnie bardziej wiarygodne. Ale wiadomo, różni ludzie, różne potrzeby...
Użytkownik: Aquilla 08.09.2011 01:17 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja wypełnię 2010 -Doży... | benten
Anncecile napisała "polskie wydanie" to się dostosowuję :)
Użytkownik: benten 08.09.2011 01:06 napisał(a):
Odpowiedź na: a póki co mogę Ci przedst... | Aquilla
To ja wypełnię 2010 -Dożywocie (Kisiel Marta) urocza książka.
Użytkownik: Aquilla 08.09.2011 03:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
No i zapomniałam, bo teraz czytam - 1993 - Imperium (Kapuściński Ryszard) - Zdecydowanie warto, jak dla mnie najlepsza książka Kapuścińskiego, świetnie opisuje Rosję i okoloicę
Użytkownik: exilvia 08.09.2011 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: No i zapomniałam, bo tera... | Aquilla
Aquilla, masz poukrywane oceny Kapuścińskiego? Bo wśród Twoich ocenionych widać tylko 2 książki Kapuścińskiego (i żadna z nich to nie jest Imperium.. więc albo poukrywane, albo zapomniałaś ocenić, albo coś się znowu zepsuło).
Użytkownik: Aquilla 08.09.2011 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Aquilla, masz poukrywane ... | exilvia
Bo przeczytałam 2, a Imperium mam nadzieję dzisiaj skończyć i ocenić (nie wiem, czy będzie 5,5 czy 6, zobaczymy, co będzie dalej, na razie podróżuję sobie po Syberii)
Użytkownik: exilvia 08.09.2011 11:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Bo przeczytałam 2, a Impe... | Aquilla
Zmyliło mnie, że napisałaś "jak dla mnie najlepsza książka Kapuścińskiego". A ja jestem w podobnych klimatach - zaczynam właśnie Po Syberii (Thubron Colin). :-)
Użytkownik: Aquilla 08.09.2011 11:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmyliło mnie, że napisała... | exilvia
Może faktycznie po 3 (właściwie 2,5) książkach nie powinnam się jeszcze wypowiadać, ale co tam - Imperium mi się strasznie podoba :D
Użytkownik: exilvia 08.09.2011 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Może faktycznie po 3 (wła... | Aquilla
W domyśle było "z tych, które dotąd przeczytałam", a mój umysł przez to, że ma do czynienia ostatnimi czasy głównie z dokumentami unijnymi i serialem o facecie, który wszystko bierze wprost i na logikę, nie radzi sobie dobrze z domysłami. :> Z 3 na poziomie ogólnym wyrokować nie możesz, to pewne.
Użytkownik: benten 08.09.2011 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: No i zapomniałam, bo tera... | Aquilla
Faktycznie. Imperium koniecznie. A faktycznie! Wtórny analfabetyzm, nie doczytałam. Polskie wydania. To ja idę przejrzeć listę i wrzucić małe, zróżnicowane co nieco.
Użytkownik: benten 08.09.2011 11:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
Wrzucam inne, niż te, które dodała Aquilla. Z kilkoma się oczywiście zgadzam, ale nie wiem, czy powielanie ma sens:

1991- Tybetańska Księga Umarłych (< autor nieznany / anonimowy >), klasyk literatury, sama się na to czaję, więc jeszcze nie wiem
1992- Opowieść podręcznej (Atwood Margaret), jedna z moich ulubionych autorek,
1993- Przepiórki w płatkach róży (Esquivel Laura) odrobina realizmu magicznego, trochę gotowania, przepisy, jedna z moich ulubionych książek. Nawet głosowałam w plebiscycie
1994- Drugie zapiski na pudełku od zapałek 1991-1993 (Eco Umberto) zbiór felietonów Eco, moim zdaniem najlepsza część
1995- Dwanaście opowiadań tułaczych (García Márquez Gabriel) ja lubię autora
1996- Dom duchów (Allende Isabel) koniecznie! Pierwsza, ale ostatnia część sagi rodzinnej i trochę historii Chile
1997- Golem (Singer Isaac Bashevis) Lubię Singera
1998- Heban (Kapuściński Ryszard)
1999- Śmierć w Breslau (Krajewski Marek (ur. 1966)) a może polski kryminał?
2000- Coś się kończy, coś się zaczyna (Sapkowski Andrzej) nie czytałam Wiedźmina, ale te opowiadania są super
2001-
2002- Święto Kozła (Vargas Llosa Mario) - trudna, ale jedna z moich ulubionych Llosy.
2003- Po słowiczej podłodze (Hearn Lian (właśc. Rubinstein Gillian)) I część sagi, warto czytać o innych kulturach
2004- Kronika ptaka nakręcacza (Murakami Haruki), jedna z moich dwóch ulubionych tego autora
albo Bezsenność w Tokio (Bruczkowski Marcin) - ciekawie i śmiesznie
2005-
2006- Historia dzieciństwa (Satrapi Marjane) i druga część też. Historia Iranu opowiedziana trochę inaczej.
2007- Zygzak (Somoza José Carlos) jeśli podobała Ci się Klara i Półmrok
2008-
2009- W Azji (Terzani Tiziano) dziennikarskie zapiski z najważniejszych wydarzeń z całej Azji. Jeśli lubisz wiedzieć, albo chcesz zrozumieć co się działo, to warto. Podstawy
2010- Dożywocie (Kisiel Marta), jestem na świeżo, mini fantasy (a ja do fanów nie należę), ale jedna z najbardziej pozytywnych książek. Kocham bohaterów
2011
Użytkownik: pawelw 08.09.2011 23:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
Moja dwudziestka będzie miała spore skrzywienie w stronę literatury popularnonaukowej i dziecięcej.

1991 Gra Endera (Card Orson Scott) - to już klasyka :)
1992 Ostatnie kuszenie Chrystusa (Kazantzakis Nikos) - niesława tej książki jest krzywdząca
1993 Brama Chaki (Smith Wilbur) - przygodowe czytadło też można złapać od czasu do czasu, a to jest najlepsze z cyklu
1994 Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu (Stewart Ian) dla lepszego zrozumienia świata lub Pafnucy (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - chyba najlepsza książka Chmielewskiej
1995 Przez dziurkę od klucza: 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe (Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van)) - niesamowite badania nad szympansami w naturze
1996 "Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips) - rzeczywiście wyjątkowo ciekawy człowiek - lub Opowiadania 1990-1993 (Mrożek Sławomir) - obrzydzony przez lekturowe dramaty Mrożek w pełni talentu
1997 Ludzkie zoo (Morris Desmond) - bo człowiek to jeszcze zwierzę, chociaż udaje, że jest inaczej
1998 Heban (Kapuściński Ryszard) - Afryka z bliska
1999 Najbliżsi krewni: Jak szympansy uświadomiły mi, kim jesteśmy (Fouts Roger, Mills Stephen Tukel) - niesamowite badania nad szympansami w niewoli
2000 Maja (Gaarder Jostein) - nieźle pokręcone filozoficznie, ale wciągające
2001 Między rodzicami a dziećmi (Ginott Haim) - powinna być obowiązkowa dla wszystkich rodziców lub Kacperiada: Opowiadania dla łobuzów i nie tylko (Kasdepke Grzegorz) - początki kariery Kasdepke i o razu na wysokim poziomie.
2002 K-PAX (Brewer Gene) - kosmita czy wariat? nieważne, czyta się świetnie
2003 Fałszywy trop (Mankell Henning) - bardzo ludzki policjant i bardzo dobry kryminał
2004 Dziecko dla początkujących (Talko Leszek K. (pseud. Hagen Wiktor)) - z humorem o trudach bycia ojcem
2005 Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (Kosik Rafał) - nie tylko dla młodzieży,
2006 Krótka historia prawie wszystkiego (Bryson Bill) - też już było wyżej ale to jest naprawdę dobre
2007 Piaskowy Wilk (Lind Åsa) - wspaniały przykład współczesnej szwedzkiej literatury dla dzieci
2008 Shantaram (Roberts Gregory David) - egzotyka, mafia i poszukiwanie swojego miejsca w życiu, pięknie literacko napisane
2009 Igrzyska śmierci (Collins Suzanne) - to kiedyś będzie klasyka sf
2010
2011 Tajemniczy stwór napastuje Laurę (Radko Tomasz) - kultowa pozycja polskiego usenetu
Użytkownik: Zoana 09.09.2011 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
To ja też zaproponuję swoją listę, również z odchyleniem w kierunku fantastyki. Postaram się nie dublować wcześniejszych poleceń. :)

1991 Wilki (Kirst Hans Hellmut) - znakomita książka, spojrzenie na II wojnę światową z perspektywy Niemca, ale nie faszysty;
1992 Labirynt śmierci (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) - jedna z lepszych książek SF, mocno psychodeliczna, trzymająca w napięciu i zaskakująca na koniec;
1993 Firma (Grisham John) - świetny thriller prawniczy, z szybką akcją i ciekawą intrygą;
1994 100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości: Ranking (Hart Michael H.) - bardzo dobrze napisana książka, pełna ciekawostek i zaskakujących, mało znanych faktów z życia znanych postaci;
1995 Lądowanie w Garwolinie (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - widzę, że tak jak ja lubisz Chmielewską, a tę książkę uważam za jedną z jej najlepszych i najzabawniejszych; uwaga!, wbrew tytułowi, nie jest to SF;
1996 brak mi pomysłu;
1997 Mcdonaldyzacja społeczeństwa (Ritzer George) - książka popularnonaukowa, w błyskotliwy i często dowcipny sposób porównująca nasz świat do baru szybkiej obsługi; dzięki niej można dostrzec wiele ciekawych i zaskakujących praw, które rządzą naszym życiem, a na które na co dzień nie zwracamy uwagi;
1998 Wyznania łgarza (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) - książka mistrza SF, ale zupełnie nie SF, tylko powieść obyczajowa, z charakterystycznymi, wyrazistymi bohaterami, znakomicie zarysowanymi psychologicznie;
1999 Zielona Mila (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) - a to powieść, o której chyba każdy słyszał albo widział ekranizację, najlepsza książka tego autora, jaką czytałam;
2000 Nosiciel (Cook Robin) - bardzo dobry thriller medyczny mistrza tego gatunku;
2001 Czarne oceany (Dukaj Jacek) - książki Dukaja w moim zestawieniu powtarzają się najczęściej nie bez kozery - uważam go za najlepszego pisarza SF, a wykreowane przez niego światy są wielce niebanalne i różnorodne; tutaj jest to świat przyszłości, do cna opanowany przez elektronikę i nowoczesne technologie, cyberpunk w najlepszym wydaniu;
2002 Narrenturm (Sapkowski Andrzej) - pierwszy tom trylogii fantastyczno-historycznej, którą uważam za ciut lepszą od rewelacyjnej przecież sagi o wiedźminie;
2003 Inne pieśni (Dukaj Jacek) - nie mogę się powstrzymać od powielania, jest to bowiem kreacja jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych światów, jakie zna fantastyka;
2004 Bunkier (Burt Guy) - bardzo dobry thriller psychologiczny, z wielce zaskakującym zakończeniem;
2005 Bogumił Wiślanin (Rochala Paweł) - cudowna, magiczna książka, wprawdzie fantasy, ale akcja dla odmiany osadzona w fascynującym świecie naszych rodzimych słowiańskich bogów i wierzeń, ze zwyczajami i obrzędami dawnej Polski w tle;
2006 Labirynt (Mosse Kate) - nazwałabym tę książkę pięknym, ale w żadnym względzie nie kiczowatym romansem pół-historycznym z elementami fantasy i intrygą kryminalną;
2007 Lód (Dukaj Jacek) - moja ulubiona książka, w której Dukaj, notabene mój ulubiony autor, wykracza daleko poza ramy uprawianego gatunku: łączy fantasy, SF, fikcję historyczną, filozofię, powieść sensacyjną i romans we wspaniałym, kunsztownym stylu, przepięknym językiem;
2008 Piekło pocztowe (Pratchett Terry) - po prostu MUSIAŁAM polecić jakąś opowieść ze Świata Dysku, padło na tę książkę, rewelacyjną jak wszystkie książki Pratchetta;
2009 Wroniec (Dukaj Jacek) - piękna i smutna opowieść o czasach PRL-u, ukazana z punktu widzenia dziecka; książka dla dzieci, ale i nie dla dzieci;
2010 Dobra nowina (Grabski Maciej (pseud.)) - ciepła, wzruszająca i zabawna opowieść osadzona w polskiej wsi czasów PRL-u, w sam raz na poprawę humoru w długie jesienne wieczory;
2011 z nowościami wydawniczymi zazwyczaj jestem na bakier, w związku z czym nie czytałam jeszcze niczego, co wydano w tym roku, więc nie mam Ci czego polecić. ;)

A tak w ogóle, to pomysł z zestawieniem jest rewelacyjny. Pozwolisz, że go sobie w przyszłości podkradnę na swój prezent urodzinowy? :)
Użytkownik: Anncecile 11.09.2011 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja też zaproponuję swo... | Zoana
Oczywiście, podkradaj kiedy chcesz:) Tak naprawdę jest to przerobiony pomysł z imprezy urodzinowej, na której były hity z każdego roku życia solenizantki.

A "Bunkier" czytałam - rzeczywiście dobry, może trochę sobie zepsułam książkę, bo obejrzałam wcześniej film (też świetny).
Użytkownik: Anncecile 18.09.2011 22:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
Ok, wybrałam już część książek, mam nadzieję na jeszcze jakieś propozycje:)
Zapomniałam napisać: czas do 15.10 do godz. 23:59 - 16 października opublikuję pełną listę:)
Użytkownik: aga_delta 15.10.2011 23:44 napisał(a):
Ode mnie:

2010 Dobra nowina (Grabski Maciej (pseud.)) - bardzo polecam
2007 Kolacja z zabójcą (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) - pierwsza książka z serii z Anastazją Kamieńską
2003 Mysza: Bajka nie dla dzieci (Matkowski Tomasz)
2002 Quo vadis: Trzecie tysiąclecie (Abram Martin (właśc. Więcław Marcin)) - czytałam dość dawno, ale pamiętam do tej pory; nie przepadam za przeróbkami klasyki - dla tej książki robię wyjątek
2001 Wywieranie wpływu na ludzi: Teoria i praktyka (Cialdini Robert)
2000 Cena (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar))
1994 Pierwsza młodość (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) - Dzieciństwo czytałaś, to też jest całkiem niezłe

Wszystkiego najlepszego!

Użytkownik: aga_delta 16.10.2011 00:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Ode mnie: 2010 Dobra n... | aga_delta
Ponieważ pomysł bardzo mi się spodobał popytałam też znajomych (z ciekawości, co oni polecają). W przypadku gdy ktoś polecał cykl wpisywałam pierwszy tom pod datą jego wydania. Wyniki mojej małej ankiety:

2011
Przywoływacz Dusz (Martin Gail Z.) - tom pierwszy cyklu "Kroniki Czarnoksiężnika"
2009
Marina (Ruiz Zafón Carlos)
Uczennica Maga (Canavan Trudi) - Trylogia czarnego maga t.0
Księżniczka z lodu (Läckberg Camilla (właśc. Läckberg Jean Edith))
Ruiny Gorlanu (Flanagan John)
2008
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
Hell-P (Dębski Eugeniusz (pseud. Yeates Owen))
2007
Lód (Dukaj Jacek)
Gildia Magów (Canavan Trudi) 1. tom cyklu
2006
Wydrwiząb (Dębski Eugeniusz (pseud. Yeates Owen))
2005
Tylko jedno spojrzenie (Coben Harlan)
2004
Eragon (Paolini Christopher) 1. tom cyklu
2003
Bez skrupułów (Coben Harlan) 1. tom cyklu
Dług wdzięczności (Goodkind Terry) 1. tom cyklu
2002
Achaja: Tom 1 (Ziemiański Andrzej (pseud. Shoughnessy Patrick)) 1. tom cyklu
2001
Kroniki Jakuba Wędrowycza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) 1. tom cyklu
Życie Pi (Martel Yann)
Dziedzictwo (Salvatore Robert Anthony) 1. tom cyklu
1998
Zorza północna (Pullman Philip) 1. tom cyklu
1992
Kula (Crichton Michael (pseud. Lange John lub Hudson Jeffrey))
1991
Gra Endera (Card Orson Scott) 1. tom cyklu
Użytkownik: Anncecile 16.10.2011 14:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Z racji zbliżających się ... | Anncecile
Dziękuję wszystkim za pomoc - lista jest zamknięta, obejrzeć ją można tutaj: Lista dwudziestolecia - OFFICIAL.
Szukałam różnych rzeczy, więc patrzyłam po tytułach, autorach i gatunkach, a nie po tym kto dał pomysł, mam nadzieję, że nikt nie będzie się czuł urażony jeśli nie wykorzystałam jego pomysłu.