Dodany: 06.09.2011 14:15|Autor: littleangel_

Polowanie na duchy czas zacząć

Z początku miałam pewne wątpliwości co do tej pozycji, jednak zachęcona przez znajomą BiblioNETkowiczkę, zabrałam się za czytanie. Muszę przyznać, że nie żałuję sięgnięcia po tę pozycję, jestem wręcz zdziwiona, że jest tak mało znana.

Akcja książki toczy się w niedalekiej przyszłości, jednak przedstawiony świat znacznie różni się od tego, który znamy. Autorka przedstawiła mroczną rzeczywistość, w której ludzkość jest nękana przez krwiożercze duchy. W tym świecie upadły wszystkie znane nam religie i władzę przejął Kościół Prawdy, który jako jedyny potrafi kontrolować dusze zmarłych.

Główna bohaterka, Cesaria Putnam, pracuje jako Demaskator na usługach Kościoła. Na co dzień zajmuje się wypędzaniem zbłąkanych dusz oraz wykrywaniem sfingowanych nawiedzeń - jeśli twój dom jest nawiedzony, dostajesz spore odszkodowanie, dlatego też ludzie starają się to wykorzystać. Chess jest dobra w tym, co robi, jednak pensja pozwala jej jedynie na wiązanie końca z końcem, w czym nie pomaga nałóg narkotykowy. Niestety, dług zaciągnięty u dilera rośnie z dnia na dzień i aby go odpracować, bohaterka zobowiązała się oczyścić z duchów stare lotnisko. Sprawa z pozoru prosta, jednak rozwiązanie jej przysporzy Chess wielu kłopotów.

Ogromną zaletą książki są realistyczne, niewyidealizowane postacie. Główna bohaterka to twarda dziewczyna z trudną przeszłością i sporymi problemami, m.in. wspomnianym wcześniej nałogiem. Chess, jak każdy człowiek, ma wady i zalety, a także słabości. Często się zdarza, że główny bohater jest zbyt idealny i przez to mało rzeczywisty, autorce udało się tu tego uniknąć. Oczywiście w powieści nie zabrakło również ciekawych postaci płci przeciwnej. W książce mamy dwie główne męskie postacie: Leksa i Terrible’a. Muszę przyznać, że każdy z nich ma coś w sobie, ale na forach książkowych widziałam, że zdania na ich temat są podzielone. Lex to typ aroganckiego „chłopca” (chociaż oczywiście nie jest nastolatkiem), jest bardzo pewny siebie – co mi się w nim podoba. Terrible także nie zalicza się do grona grzecznych chłopców. Pracuje dla dilera Bumpa i pomaga Chess w rozwikłaniu zagadki, dzięki czemu jesteśmy w stanie go lepiej poznać. Z początku nie zyskał mojej sympatii, sprawiał wrażenie zamkniętego w sobie, w dodatku jego powierzchowność nie jest zbyt pociągająca. Jednak z czasem moje zdanie na jego temat całkiem się zmieniło. Bardzo podobało mi się, że autorka odeszła od stereotypów i nie robiła z każdego faceta księcia z bajki. Oczywiście w książce nie zabrakło wątku miłosnego, chociaż pojawia się on jedynie w tle. Aby przekonać się, który z facetów zdobędzie serce Demaskatorki, musicie sięgnąć po książkę.

Karty tej powieści są przepełnione pasjonującą akcją, od której wprost nie sposób się oderwać. Rozwiązanie zagadki nie jest oczywiste, dlatego też rozwój akcji jest trudny do przewidzenia. Książka ma specyficzną, trochę mroczną atmosferę i w niektórych momentach aż przechodziły mnie ciarki.

Jeśli lubicie akcję, realistyczne postacie i dreszczyk emocji, ta książka z pewnością jest dla Was!