Dodany: 13.05.2007 22:38|Autor: krysiron

Dlaczego matematyki nie trzeba się bać?

Jeśli myślisz, że matematyka to nudna i poważna nauka dla śmiesznych facetów w garniturkach i wielkich okularach na nosie lub byłeś(aś) gnębiony(a) przez całą podstawówkę i liceum setkami magicznych i niezrozumiałych formułek, to książka Marka Kordosa jest właśnie dla Ciebie.

Czytając pierwszy rozdział nie można nawet uwierzyć, że to książka o matematyce, a nie np. traktat historiozoficzny lub anegdotyczna historia myśli i czynu człowieka. Bardzo dokładnie i obrazowo przedstawione zostało tło historyczne okresu, w któym po raz pierwszy pojawiło się myślenie bardziej logiczne niż ryki jaskiniowców. Jest więc trochę o sposobach liczenia u starożytnych Sumerów czy nawet o myśleniu informatycznym (!) jeszcze przed naszą erą.

Książka napisana jest niezwykle interesująco. Mimo rzetelnej dawki informacji, która może zdobyć uznanie u znawców tematu, książka przykuwa uwagę. Zawiera wiele niemal sensacyjnych opowieści o życiu zasłużonych matematyków. Styl jest przejrzysty i czasami nawet humorystyczny. Myślę, że każdy chętny może przy odrobinie fantazji i zapału zrozumieć treść książki, ponieważ wszystko jest dokładnie tłumaczone bez założenia dużej wiedzy matematycznej u czytelnika i nie ma natłoku informacji. Studentom matematyki i innych kierunków ścisłych książka ta pozwala uwierzyć, że jednak, mimo trudnych egzaminów, matematyka jest prosta, ciekawa i przyjemna.

Polecam.