Dodany: 29.08.2011 21:39|Autor:

Piękne, wzruszające opowieści, pełne specyficznego humoru i nostalgii, które pokazują, jak dzięki pogodzie ducha i otwartości na świat można odnaleźć życiową harmonię.

Ota Pavel (1930-1973) - właściwie: Otto Popper, to jeden z najgłośniejszych czeskich pisarzy i dziennikarzy, którego nie oszczędzało życie. Ostatnie swoje lata spędził w szpitalu psychiatrycznym. Znany jest w Polsce jako autor tomów opowiadań "Śmierć pięknych saren" i "Jak spotkałem się z rybami". Zbiór "Jak tata przemierzał Afrykę" jest barwnym zwieńczeniem dorobku pisarskiego. Obrazuje, jak pasje autora, umiłowanie natury i poczucie humoru pozwalają mu ocalić ze zwyczajności najważniejsze marzenia, zatrzymać ulotne chwile.

"Niektórzy ludzie chętnie mi mówią, że wyglądam prawie na sześćdziesiątkę i z oczu patrzy mi smutek. Kiedy poszedłem do pana Wericha na Kampę, zapytał, ile właściwie mam lat. Odpowiedziałem, że trzysta. Uśmiechnął się, ale niezbyt wesoło, i poprosił, żebym mu coś o sobie opowiedział. Kiedy skończyłem, przytaknął, że rzeczywiście mam trzysta lat, ale dodał, iż zapewne są też ludzie, którzy, na podstawie tego, co przeżyli, mają tysiąc albo i milion. Zgodziłem się. A ile wy macie lat?"

[Wydawnictwo Literackie, 2004]